Leningradda qurilishda ikki o‘zbek halok bo‘ldi
Rossiya Federatsiyasi Leningrad viloyatida qurilish maydonchasida yuz bergan baxtsiz hodisa tufayli ikki nafar O‘zbekiston fuqarosining halok bo‘lishi holati bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yana bir vatandoshimiz jiddiy tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizilgan. Ma’lum bo‘lishicha, hodisa 2024-yil 19-iyul, shanba kuni Vartemyagi qishlog‘ida, Vsevolojsk tumani hududida sodir bo‘lgan.
Janubiy mikrorayonidagi xususiy uy qurilishida ikki erkakning, 43 va 61 yoshdagi, tanalari qulab tushgan beton qoplam ostidan topilgan. Hodisa joyiga yetib kelgan tibbiyot xodimlari ularning vafot etganini tasdiqlagan.
Uchinchi ishchi, 37 yoshli O‘zbekiston fuqarosi, qurilish inshooti ostidan tirik holda chiqarilib, og‘ir jarohatlar bilan mintaqadagi tibbiyot muassasasiga shoshilinch olib ketilgan. Tergov organlari aniqlashicha, uchala jabrlanuvchi ham O‘zbekiston fuqarolari bo‘lib, ular Rossiya hududida rasmiy migratsion hisobda turmagan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, ular rasmiy ish shartnomalarisiz, norasmiy asosda ishlagan. Qurilish maydonchasida bo‘lgan proyekt rahbari dastlabki so‘rovda qurilish ishlarining mulk egasi bilan og‘zaki kelishuv asosida olib borilganini bildirgan.
Hodisaning asosiy sababi sifatida binoning ikkinchi qavatida o‘rnatilgan beton plitaning birdaniga qulab tushishi ko‘rsatilmoqda. Qurilish buyurtmachisi proyekt rahbarining tanishi bo‘lib, hozirda Rossiya hududidan tashqarida ekanligi aytilmoqda, bu esa tergovni murakkablashtirishi mumkin.
Vsevolojsk shahar tergov bo‘limi ushbu holat yuzasidan Rossiya Jinoyat kodeksining 109-moddasi, 3-qismi bo‘yicha ikki yoki undan ortiq shaxslarning beparvolik tufayli o‘limiga sabab bo‘lish jinoyati bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Tergov jarayonida qurilish-texnik ekspertiza hamda boshqa sud ekspertizalari tayinlangan.
Tergov harakatlari hodisaning barcha holatlarini aniqlash va qurilish maydonchasida xavfsizlikni ta’minlash uchun javobgar shaxslarni aniqlashga qaratilgan.

В Ленинграде при строительстве погибли два узбека
В Российской Федерации в Ленинградской области проводятся следственные действия по факту гибели двух граждан Узбекистана в результате несчастного случая на строительной площадке. Об этом сообщает Upl.uz.
Еще один наш соотечественник был госпитализирован с серьезными травмами. Как стало известно, инцидент произошел 19 июля 2024 года, в субботу, в селе Вартемяги, на территории Всеволожского района.
На частном строительстве в Южном микрорайоне тела двух мужчин, 43 и 61 года, были найдены под обрушившейся бетонной плитой. Медицинские работники, прибывшие на место происшествия, подтвердили их смерть.
Третий рабочий, 37-летний гражданин Узбекистана, был извлечен живым из-под строительной конструкции и срочно доставлен с тяжелыми травмами в медицинское учреждение региона. Следственные органы установили, что все трое пострадавших являются гражданами Узбекистана и не состояли на официальном миграционном учете на территории России.
По предварительным данным, они работали без официальных трудовых договоров, на неофициальной основе. Руководитель проекта на строительной площадке в ходе первоначального опроса заявил, что строительные работы проводились на основании устного соглашения с владельцем объекта.
Основной причиной происшествия указывается внезапное обрушение бетонной плиты, установленной на втором этаже здания. Заказчик строительства является знакомым руководителя проекта, который в настоящее время, как сообщается, находится за пределами России, что может усложнить расследование.
Следственный отдел города Всеволожск возбудил уголовное дело по статье 109, часть 3 Уголовного кодекса России по факту причинения смерти двум или более лицам по неосторожности. В ходе расследования назначены строительная и другие судебные экспертизы.
Следственные действия направлены на установление всех обстоятельств происшествия и выявление ответственных лиц за обеспечение безопасности на строительной площадке.