Sodikova haqorat uchun blogerdan tovon oldi
Toshkent shahar sudi fuqarolik ishlari bo‘yicha apellyatsiya instantsiyasi 2025 yil 21 iyul dushanba kuni taniqli jurnalist Anora Sodikova tomonidan ko‘tarilgan sha’n va qadr-qimmatni himoya qilish masalasidagi jiddiy ish bo‘yicha yangi qaror qabul qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Sud birinchi instantsiya sudining oldingi hukmini qayta ko‘rib chiqib, bekor qildi. Oldingi hukmda “Mufasa” taxallusi bilan tanilgan bloger Mirsayid Haydarovga katta miqdorda kompensatsiya to‘lash majburiyati yuklatilgan edi.
Ushbu ma’lumotni inson huquqlari himoyachisi Abdurahmon Tashanov omma e’tiboriga taqdim etdi. Sud qaroriga ko‘ra, Mirsayid Haydarov Anora Sodikovaga 25 million so‘m ma’naviy zarar uchun tovon puli to‘laydi.
Bundan tashqari, bloger sud xarajatlari bilan bog‘liq qo‘shimcha 5 million so‘m kompensatsiya ham to‘lashi lozim. Qarorning muhim qismi sifatida, blogerdan jamoat oldida rasmiy kechirim so‘rash va sudda ko‘rilgan nashrlarni ommaviy axborot vositalaridan o‘chirish talab qilindi.
Jurnalist Anora Sodikova ommaviy axborot vositalariga bergan izohida sud qarorini olganini tasdiqladi va apellyatsiya jarayonining ijobiy natijasidan mamnunligini bildirdi. U dastlabki hukm, ya’ni Shayxontohur tumanlararo sudining qarori uni norozi qilganini ta’kidladi.
Chunki, haqoratli so‘zlarning aniqligi va oshkoraligiga qaramay, da’vo rad etilgan edi. Sodikova fikricha, “jurnajalab” so‘zi haqorat sifatida qabul qilinadi va uning professional jurnalistlar jamiyatiga nisbatan ishlatilishi past sinfga mansub degan noto‘g‘ri ta’surot uyg‘otadi.
U oldingi hukm jurnalistlar huquqlarini himoya qilishda xavfli huquqiy presedent yaratganini ta’kidladi. Bu esa matbuot vakillarini jazolanishsiz haqorat qilishga imkon berishi mumkin edi.
Sodikova bu g‘alabani faqat o‘zining shaxsiy yutug‘i emas, balki O‘zbekiston jurnalistlari uchun muhim voqea deb atadi. U, shuningdek, bu ish jurnalist hamkasblariga o‘z huquqlari va kasbiy qadr-qimmatini himoya qilishda ishonch bag‘ishlashiga umid bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yil 28 may kuni Shayxontohur tumanlararo fuqarolik ishlari sudining sudyasi Anora Sodikovaning dastlabki da’vosini rad etgandi. O‘sha paytda jurnalist jarayon yopiq tarzda o‘tganini va sud qarori javobgar tomon foydasiga qaratilganini bildirgan edi.
Bu holat esa jamiyatda so‘z erkinligi va jurnalistlarning huquqlarini himoya qilish masalalarida keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.

Содикова получила компенсацию от блогера за оскорбление
Ташкентский городской суд по гражданским делам апелляционной инстанции 21 июля 2025 года в понедельник принял новое решение по серьезному делу о защите чести и достоинства, поднятому известным журналистом Анорой Содиковой. Об этом сообщает Upl.uz.
Суд пересмотрел и отменил предыдущее решение суда первой инстанции. В предыдущем решении блогеру Мирсаиду Хайдарову, известному под псевдонимом "Мафаса", была возложена обязанность выплатить значительную компенсацию.
Эту информацию общественному вниманию представил защитник прав человека Абдурахмон Ташанов. Согласно решению суда, Мирсаид Хайдаров должен выплатить Аноре Содиковой 25 миллионов сумов в качестве компенсации за моральный ущерб.
Кроме того, блогер также должен выплатить дополнительные 5 миллионов сумов в связи с судебными расходами. Важной частью решения стало требование публично извиниться перед обществом и удалить материалы, рассмотренные в суде, из средств массовой информации.
Журналист Анора Содикова в своем комментарии для СМИ подтвердила получение решения суда и выразила удовлетворение положительным исходом апелляционного процесса. Она отметила, что первоначальное решение, то есть решение Шайхонтохурского межрайонного суда, ее не устраивало.
Поскольку, несмотря на ясность и открытость оскорбительных слов, иск был отклонен. По мнению Содиковой, слово "журналист" воспринимается как оскорбление и создает ложное впечатление о том, что его использование в отношении профессиональных журналистов принадлежит к низшему классу.
Она подчеркнула, что предыдущее решение создало опасный правовой прецедент в защите прав журналистов. Это могло бы позволить представителям прессы оскорблять безнаказанно.
Содикова назвала эту победу не только своей личной победой, но и важным событием для журналистов Узбекистана. Она также выразила надежду, что это дело вдохновит своих коллег-журналистов на защиту своих прав и профессионального достоинства.
Напомним, что 28 мая 2025 года судья Шайхонтохурского межрайонного суда отклонила первоначальный иск Аноры Содиковой. В то время журналист сообщила, что процесс проходил закрыто и решение суда было вынесено в пользу ответчика.
Этот случай вызвал широкие обсуждения в обществе по вопросам свободы слова и защиты прав журналистов.