O‘zbekistonliklar uchun xalqaro kruiz ish imkoniyati yaratildi
O‘zbekiston fuqarolari O‘rta yer dengizi, Skandinaviya va Karib havzasidagi kruiz kemalarida ishlash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ingliz tilini biladigan fuqarolar xalqaro kruiz kemalarida rasmiy tarzda ishga joylashishlari mumkin. Yangi hamkorlikning asosiy afzalliklaridan biri vizalar bilan bog‘liq jarayonlarning soddalashtirilishidir.
C1/D turistik tranzit vizasi ish beruvchi tomonidan 45 dan 90 kungacha bo‘lgan muddatga rasmiylashtiriladi, bu esa chet elga chiqish jarayonini ancha yengillashtiradi. O‘zbekiston Migratsiya agentligi va Makedoniyaning Kouzon Corporation kompaniyasi o‘rtasida mehnat faoliyatini tashkil etish bo‘yicha anglashuv memorandumi imzolandi.
Bu hamkorlik orqali fuqarolarimiz uchun chet elda ishlash imkoniyatlari kengayadi. Yaqin kelajakda loyiha ijrosini batafsil ko‘rsatadigan yo‘l xaritasi ishlab chiqiladi.
Kruiz kemalaridagi ish sharoitlari quyidagicha: - boshlang‘ich oylik maosh 1200 dollardan boshlanadi va 6 oylik shartnoma asosida belgilanadi; - shartnoma tugagach, ikki oylik ta’til beriladi, undan so‘ng yangi 6 oylik shartnoma tuzilishi mumkin; - ish tajribasi oshgani sayin maosh 4000 dollargacha yetishi mumkin; - barcha yashash xarajatlari ish beruvchi kompaniya tomonidan qoplanadi. Kouzon Corporation 28 yillik tajribaga ega bo‘lib, 18 mamlakatda faoliyat yuritadi va malakali mutaxassislarni kruiz sanoatiga tayyorlash hamda ishga joylashtirish bo‘yicha ishonchli hamkor hisoblanadi.
Kompaniya har yili dunyo bo‘ylab 20 mingdan 25 minggacha odamga ish bilan ta’minlaydi, bu uning yuqori professional darajasini va keng ko‘lamli faoliyatini ko‘rsatadi. Kouzon Corporation hamkorlik qilayotgan kruiz kemalari O‘rta yer dengizi, Tinch okeani, Skandinaviya, Baltika va Karib havzasidagi mashhur sayyohlik yo‘nalishlarini xizmat qiladi.

Для узбеков создана возможность международного круизного бизнеса
Граждане Узбекистана получат возможность работать на круизных судах в Средиземном море, Скандинавии и Карибском бассейне. Об этом сообщает Upl.uz.
Граждане, владеющие английским языком, могут официально устроиться на работу на международные круизные суда. Одним из основных преимуществ нового сотрудничества является упрощение процессов, связанных с визами.
Туристическая транзитная виза C1/D оформляется работодателем на срок от 45 до 90 дней, что значительно облегчает процесс выезда за границу. Между Агентством миграции Узбекистана и компанией Kouzon Corporation из Македонии подписан меморандум о сотрудничестве в области организации трудовой деятельности.
Это сотрудничество расширяет возможности для наших граждан работать за границей. В ближайшем будущем будет разработана дорожная карта, подробно описывающая реализацию проекта.
Условия работы на круизных судах следующие: - начальная месячная зарплата составляет от 1200 долларов и устанавливается на основании 6-месячного контракта; - по окончании контракта предоставляется двухмесячный отпуск, после чего может быть заключен новый 6-месячный контракт; - по мере увеличения рабочего стажа зарплата может достигать 4000 долларов; - все расходы на проживание покрываются компанией-работодателем. Компания Kouzon Corporation имеет 28-летний опыт работы, действует в 18 странах и является надежным партнером в подготовке и трудоустройстве квалифицированных специалистов в круизной индустрии.
Компания ежегодно обеспечивает работой от 20 до 25 тысяч человек по всему миру, что свидетельствует о ее высоком профессиональном уровне и широкомасштабной деятельности. Круизные суда, с которыми сотрудничает Kouzon Corporation, обслуживают популярные туристические направления в Средиземном море, Тихом океане, Скандинавии, Балтике и Карибском бассейне.