Toshkentda har bir tuman uchun maxsus bog‘lar tashkil etiladi
Toshkent shahar hokimi Shavkat Umurzakov har bir tuman hududida daraxtlar va butalar yetishtirish uchun maxsus bog‘lar tashkil etish haqida qaror qabul qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu bog‘larda daraxt va buta ko‘chatlari ko‘paytiriladi, asosan novdalar va urug‘lardan foydalaniladi. Rejaga ko‘ra, jami 570 mingdan ortiq ko‘chat yetishtirilishi kutilmoqda.
Ularga hind yasmini, suriya guli, yapon behisi va boshqa turdagi o‘simliklar kiradi. Shu jumladan, 300 ming ko‘chat Sergeli tumani Uzor ko‘chasidagi “Manzarali bog‘dorchilik va gulchilik” mas’uliyati cheklangan jamiyat hududida ekiladi.
Qiziqarli jihati shundaki, bu qaror 17 iyul kuni qabul qilindi. Aynan shu kuni o‘simliklarni kesishga doir moratoriy bo‘yicha munozaralar boshlangan edi.
Shuni eslatib o‘tish lozimki, ilgari O‘zbekistonda bir deputat fuqarolarning daraxtlarni kesish qarshisidagi noroziligini tushunmay, biroq pivo festivali bo‘yicha jim qolgan edi. Bu holat jamoatchilikda turli munosabatlarni yuzaga keltirdi.
Yangi bog‘larning tashkil etilishi shahar ko‘kalamzorligini oshirish va atrof-muhitni muhofaza qilishga xizmat qiladi. Bu tashabbus ekologik barqarorlikni ta’minlashda muhim qadam hisoblanadi.

В Ташкенте будут организованы специальные парки для каждого района
Мэр Ташкента Шавкат Умурзаков принял решение об организации специальных садов для выращивания деревьев и кустарников в каждом районе. Об этом сообщает Upl.uz.
В этих садах будут размножаться саженцы деревьев и кустарников, в основном будут использоваться черенки и семена. По плану ожидается, что будет выращено более 570 тысяч саженцев.
В их число входят индийский жасмин, сирийская роза, японская айва и другие виды растений. В частности, 300 тысяч саженцев будут высажены на территории общества с ограниченной ответственностью "Манзарали садоводство и цветоводство" на улице Узор в Сергели.
Интересно, что это решение было принято 17 июля. Именно в этот день начались обсуждения по поводу моратория на вырубку растений.
Стоит отметить, что ранее один депутат в Узбекистане не понимал недовольства граждан по поводу вырубки деревьев, однако по поводу фестиваля пива он молчал. Эта ситуация вызвала различные реакции в обществе.
Создание новых садов будет способствовать увеличению озеленения города и охране окружающей среды. Эта инициатива является важным шагом к обеспечению экологической устойчивости.