O‘zbekiston ayolining Pokistondan qaytishiga yordam berdi
O‘zbekistonning Islomoboddagi diplomatik vakolatxonasi Pokistonda jiddiy hayotiy qiyinchiliklarga duch kelgan O‘zbekiston fuqarasining vatanga qaytishiga ko‘maklashish maqsadida keng qamrovli chora-tadbirlarni amalga oshirdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
“Dunyo” axborot agentligi ushbu muvaffaqiyatli repatriatsiya holatini tasdiqladi. Voqea ayolning elchixonaning konsullik bo‘limiga shaxsan murojaat qilishi bilan rivojlandi.
U arizasida ijtimoiy va moddiy jihatdan nihoyatda qiyin ahvolda ekanligini, asosiy hayotiy ehtiyojlarni va uy ijarasini ta’minlash uchun moliyaviy imkoniyatlarining umuman yo‘qligini bildirgan. Vaziyat zudlik bilan aralashishni talab qiluvchi holat sifatida baholandi va shu sababli diplomatik missiya xodimlari vatandosh ayol ishiga alohida nazorat o‘rnatdilar.
Konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatish doirasida unga O‘zbekiston Respublikasi hududiga qaytish uchun sertifikat tezkor tartibda rasmiylashtirildi. Ushbu maxsus hujjat shaxsni tasdiqlaydi va pasport yo‘qolgan yoki yaroqsiz holga kelgan taqdirda bir martalik mamlakatga kirish huquqini beradi.
Aviabilet xarid qilish bilan bog‘liq moliyaviy masala elchixona xodimlari va vatandoshlar orasidagi saxiy homiylarning hamkorligi orqali hal qilindi. Natijada ayolga Islomobod-Toshkent yo‘nalishidagi reys uchun chipta taqdim etilib, u o‘z vaqtida poytaxtga yetib keldi.
Mazkur holat O‘zbekistonning tashqi siyosat organlari tomonidan xorijdagi fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan tizimli ishlarning bir qismidir. Yaqinda Rossiya Federatsiyasidan oilaviy zo‘ravonlik qurboni bo‘lgan bolalari bilan birga yana bir o‘zbek ayoli qaytarilgani samarali aralashuvga misol bo‘ldi.
Uning eri noqonuniy mehnat faoliyati bilan shug‘ullanib, xotinining vatanga qaytmoqchi bo‘lishiga qarshi tahdid qilgan va pasportini olib qo‘ygan edi. Ayolga berilgan qaytish sertifikati vaqtinchalik hujjat hisoblanadi.
Uning amal qilish muddati odatda 30 kundan oshmaydi va O‘zbekistonga kelganidan keyin uch kun ichida yashash joyi bo‘yicha ichki ishlar organlariga topshirilishi shart. Shundan so‘ng asosiy pasport tiklanadi.

Узбекистанская женщина вернулась из Пакистана с помощью
Дипломатическое представительство Узбекистана в Исламабаде провело комплекс мероприятий с целью содействия возвращению гражданки Узбекистана, столкнувшейся с серьезными жизненными трудностями в Пакистане. Об этом сообщает Upl.uz.
Информационное агентство "Дуньо" подтвердило этот успешный случай репатриации. Событие развивалось после того, как женщина лично обратилась в консульский отдел посольства.
В своем заявлении она сообщила о том, что находится в крайне тяжелом социальном и материальном положении, и что у нее совершенно нет финансовых возможностей для обеспечения основных жизненных нужд и аренды жилья. Ситуация была оценена как требующая срочного вмешательства, и поэтому сотрудники дипломатической миссии установили особый контроль за делом соотечественницы.
В рамках консульско-правовой помощи ей в оперативном порядке был оформлен сертификат на возвращение на территорию Республики Узбекистан. Этот специальный документ удостоверяет личность и предоставляет право на однократный въезд в страну в случае потери паспорта или его непригодности.
Финансовый вопрос, связанный с покупкой авиабилета, был решен благодаря сотрудничеству сотрудников посольства и щедрых спонсоров среди соотечественников. В результате женщине был предоставлен билет на рейс Исламабад-Ташкент, и она вовремя прибыла в столицу.
Данный случай является частью системной работы, проводимой внешнеполитическими органами Узбекистана по защите прав и интересов граждан за границей. Недавно успешным вмешательством стал случай возвращения еще одной узбекской женщины с детьми, ставшей жертвой семейного насилия в Российской Федерации.
Ее муж угрожал ей, что не позволит ей вернуться на родину, занимаясь незаконной трудовой деятельностью и забрав у нее паспорт. Выданный женщине сертификат на возвращение является временным документом.
Срок его действия обычно не превышает 30 дней, и после прибытия в Узбекистан его необходимо сдать в органы внутренних дел по месту жительства в течение трех дней. После этого основной паспорт будет восстановлен.