Qashqadaryo viloyati IIB matbuot xizmati tomonidan noqonuniy faoliyat aniqlangani haqida ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari "Xavfsiz va sog‘lom mamlakat" tadbiri doirasida tezkor tadbir o‘tkazdilar. Ushbu tadbirda yosh avlod manfaatlarini buzish holati fosh etildi.
Ma’lum bo‘lishicha, Kitob tumanida yashovchi Valiyev I. o‘z uyida noqonuniy ta’lim markazini tashkil qilgan va bolalarga diniy ta’lim berib kelgan.
Uyning ichida jami 9 nafar voyaga yetmagan shaxslar aniqlangan bo‘lib, ular orasida Kitob va Chirakchi tumanlari hamda Toshkent shahridan bo‘lgan bolalar bor edi. Har bir o‘quvchisidan fuqaro 100 AQSh dollari miqdorida haq olgan.
Mazkur holat bo‘yicha "Diniy e’tiqodlarni o‘qitish tartibini buzish" moddasi bo‘yicha ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Ish Kitob tumani sudi huzuridagi jinoyat ishlari bo‘yicha sudga yuborilgan va qonuniy qaror qabul qilinishi uchun ko‘rib chiqilmoqda.
Ushbu holat yoshlar ta’limi va diniy faoliyat qonuniy tartibda amalga oshirilishi zarurligini yana bir bor ko‘rsatadi. Ichki ishlar organlari aholining huquq va manfaatlarini himoya qilishda doimiy ravishda faoliyat olib bormoqda.

В книге был раскрыт незаконный религиозный учебный центр
Пресс-служба МВД Кашкадарьинской области сообщила о выявлении незаконной деятельности. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники органов внутренних дел провели оперативное мероприятие в рамках акции "Безопасная и здоровая страна". В ходе данного мероприятия были выявлены случаи нарушения интересов молодежи.
Как стало известно, житель района Китоб Валиyev I организовал незаконный учебный центр у себя дома и обучал детей религиозным учениям.
Внутри дома было выявлено 9 несовершеннолетних, среди которых были дети из районов Китоб и Чиракчи, а также из города Ташкент. Каждый из учеников платил гражданину 100 долларов США.
По данному факту был составлен административный протокол по статье "Нарушение порядка преподавания религиозных убеждений". Дело направлено в суд по уголовным делам при суде района Китоб и рассматривается для принятия законного решения.
Данный случай еще раз подчеркивает необходимость законного осуществления образования молодежи и религиозной деятельности. Органы внутренних дел постоянно ведут работу по защите прав и интересов населения.