Toshkentda psixotrop dorilar bilan fuqaro ushlandi
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, psixotrop dorilarni noqonuniy aylanmasiga aloqador fuqaro ushlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 21 iyul kuni ichki ishlar organlari xodimlari olingan ma’lumotlar asosida tezkor tadbir o‘tkazdi. Ushbu tadbir davomida Toshkent shahrining Yangihayot tumanida 1998 yilda tug‘ilgan erkak shaxs qo‘lga olindi.
Uning nazoratida qog‘oz paket topildi, unda 1574 dona kuchli ta’sir qiluvchi “Zardeks” dorisi yashirilgan edi. Aniqlangan dorilarning umumiy qiymati 141 million so‘mni tashkil etdi.
Shaxs o‘zini oqlash uchun, ushbu paket ilgari o‘tirgan skameykada yotganini va dorilarning kelib chiqishi haqida hech qanday ma’lumotga ega emasligini aytdi. Mazkur holat bo‘yicha tergov harakatlari olib borilmoqda.
Ushbu shaxsga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining «Narkotik bo‘lmagan kuchli ta’sir qiluvchi moddalarning tayyorlanishi, tarqatilishi, targ‘iboti yoki noqonuniy aylanmasi» haqidagi moddasi bo‘yicha jinoiy javobgarlik qo‘yilishi mumkin.

В Ташкенте задержан гражданин с психотропными веществами
По сообщению пресс-службы Министерства внутренних дел, был задержан гражданин, причастный к незаконному обороту психотропных веществ. Об этом сообщает Upl.uz.
21 июля текущего года сотрудники органов внутренних дел провели оперативное мероприятие на основе полученной информации. В ходе этого мероприятия в районе Янгиабад города Ташкента был задержан мужчина, 1998 года рождения.
Под его контролем был найден бумажный пакет, в котором скрывалось 1574 единицы сильнодействующего препарата «Зардекс». Общая стоимость обнаруженных препаратов составила 141 миллион сумов.
Чтобы оправдаться, задержанный заявил, что этот пакет лежал на скамейке, где он раньше сидел, и что у него нет никакой информации о происхождении препаратов. В настоящее время проводятся следственные действия по данному делу.
Этому лицу может быть предъявлено уголовное обвинение по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Изготовление, распространение, пропаганда или незаконный оборот наркотических средств, не являющихся наркотическими».