Toshkentda kontrabandani bojxona xodimlari to‘xtatdi
Toshkent shahrining temiryo‘l chegara bojxona posti “Keles” xodimlari hamda shahar bojxona boshqarmasining kontrabanda bilan kurashish bo‘limi xodimlari hamkorligida noqonuniy tovar olib kirishga urinish aniqlanib, to‘xtatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Oldindan olingan tezkor ma’lumotlar asosida Rossiya Federatsiyasidan kelgan xalqaro poyezd yo‘lovchisi qo‘shimcha tekshiruvdan o‘tkazildi. Tekshiruv jarayonida erkak kishi bojxona nazoratidan yashirib, jami 112 dona tovarni olib kirishga harakat qilgani aniqlandi.
Ushbu tovarlar orasida elektr suv qizdirgichlari, payvandlash uskunalari va go‘sht maydalagichlar bor edi. Aniqlangan tovarlarning umumiy qiymati 105 million so‘mni tashkil etdi.
Mazkur holat yuzasidan fuqaro haqida tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi va tergov harakatlari davom etmoqda. Bu holat bojxona nazoratining samaradorligini ko‘rsatadi hamda noqonuniy faoliyatga qarshi kurashish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarning samarasini tasdiqlaydi.

В Ташкенте контрабанду остановили таможенные сотрудники
Сотрудники железнодорожного пограничного таможенного поста "Келес" и сотрудники отдела по борьбе с контрабандой городской таможни совместно выявили и остановили попытку незаконного ввоза товаров. Об этом сообщает Upl.uz.
На основании полученной оперативной информации пассажир международного поезда, прибывшего из Российской Федерации, был подвергнут дополнительной проверке. В ходе проверки выяснилось, что мужчина пытался скрыть от таможенного контроля 112 единиц товара.
Среди этих товаров были электрические водонагреватели, сварочное оборудование и мясорубки. Общая стоимость выявленных товаров составила 105 миллионов сумов.
По данному факту были оформлены соответствующие документы на гражданина, и следственные действия продолжаются. Данный случай демонстрирует эффективность таможенного контроля и подтверждает результаты проводимой работы по борьбе с незаконной деятельностью.