Toshkent shahrida yangi pullik avtoturargohlar tashkil etilishi bilan bog‘liq firibgarlik holatlari kuzatilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Rasmiy Telegram-kanalda "Poytaxt Parking" tomonidan haydovchilarga ogohlantirish berildi. Ma’lum qilinishicha, ayrim shaxslar pullik avtoturargoh belgisi ostida avtomobilini qoldirgan haydovchilardan naqd pul talab qilmoqda.
Ular rasmiy to‘lov tartibiga rioya qilmasdan, noqonuniy ravishda to‘lovni undirishga urinmoqda. Shuningdek, ba’zi firibgarlar yo‘lga qo‘yilgan konuslar yordamida avtoturargoh kirishini to‘sib, kirishni ochish uchun ham pul talab qilmoqda.
"Poytaxt Parking" xodimlari esa haydovchilardan to‘lov qabul qilish huquqiga ega emas. Rasmiy to‘lov faqat maxsus kvitansiya asosida yoki mobil ilova orqali amalga oshiriladi.
Shuningdek, shahardagi maxsus o‘rnatilgan infokiosklar orqali ham to‘lov qilish mumkin. Haydovchilarga rasmiy manbalardan foydalanish va firibgarlardan ehtiyot bo‘lish tavsiya etiladi.
Shahar yo‘llarida xavfsizlikni ta’minlash uchun barcha haydovchilar o‘z harakatlarida hushyorlikni saqlashi zarur.

В Ташкенте были выявлены мошенничества на платной автостоянке
В Ташкенте наблюдаются случаи мошенничества, связанные с организацией новых платных парковок. Об этом сообщает Upl.uz.
В официальном Telegram-канале "Пойтахт Паркинг" водителям было сделано предупреждение. Уточняется, что некоторые лица требуют наличные деньги у водителей, оставивших свои автомобили под знаком платной парковки.
Они пытаются незаконно взыскать плату, не соблюдая официальный порядок оплаты. Также некоторые мошенники, используя установленные конусы, блокируют вход на парковку и требуют деньги за его открытие.
Сотрудники "Пойтахт Паркинг" не имеют права принимать оплату от водителей. Официальная оплата производится только на основании специальной квитанции или через мобильное приложение.
Также оплату можно произвести через специальные установленные инфокиоски в городе. Водителям рекомендуется пользоваться официальными источниками и быть осторожными с мошенниками.
Для обеспечения безопасности на городских дорогах всем водителям необходимо сохранять бдительность в своих действиях