Buxoro tumanidagi bir nonvoyxonada kechasi ish paytida sodir bo‘lgan hodisa fojiali yakunlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
19 iyul kuni tutun chiqaruvchi metall konstruktsiyani ko‘chirishga uringan ikki ishchi kuchli elektr toki urishidan voqea joyida halok bo‘ldi. Yana ikki nafar hamkasblari og‘ir tan jarohatlari olib, shoshilinch tibbiy muassasaga yetkazildi.
Hodisa Shayxoncha mahallasida ro‘y berdi va jiddiy tekshiruv boshlangan. Tuman prokuraturasi xabariga ko‘ra, to‘rt nafar nonvoyxona xodimi o‘zlari tayyorlagan shamollatish trubkasining joylashuvini o‘zgartirishga urinib ko‘rgan.
Ko‘tarish jarayonida katta va noaniq konstruktsiya yuqorida taxminan uch yarim metr balandlikda joylashgan yuqori kuchlanishli elektr simiga tegib qolgan. Bu kontakt kuchli elektr toki chiqishiga sabab bo‘lib, halokatga olib kelgan.
Hodisa joyida ishlayotgan tergov guruhi jinoyat ishini ochdi. Voqea mehnat muhofazasi qoidalarini buzish bo‘yicha jinoyat kodeksining 257-moddasi, 2-qismi «a» bandiga muvofiq tergov qilinmoqda.
Halok bo‘lganlarning o‘lim sabablari aniqlash va shifoxonaga yotqizilganlarning jarohat darajasini baholash uchun sud-tibbiy ekspertizalar tayinlandi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar guvohlar va nonvoyxona rahbariyatini so‘roq qilmoqda.
Maqsad – fojianing yuzaga kelishiga sabab bo‘lgan barcha holatlarni aniqlashdir. Tergov jarayonida ishlab chiqarishda xavfsizlik texnikasi qoidalariga rioya qilinishi va xodimlarga zarur instruktsiyalar berilganligi alohida o‘rganiladi.
Agar aybdorlar aniqlansa, ularga besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Inson tanasi 60 foizi suvdan iborat bo‘lib, elektr toki uchun yaxshi o‘tkazgich hisoblanadi.
Quruq terining qarshiligi 100 ming omgacha bo‘lishi mumkin, ammo namlik yoki shikastlangan joylarda bu ko‘rsatkich 1000 omgacha tushadi. Shu sababli, hatto uy tarmog‘i kuchlanishi 220 volt bo‘lsa ham, tok urishi halokatli oqibatlarga olib kelishi ehtimoli yuqori, yuqori kuchlanishli chiziqlar haqida gapirmasa ham bo‘ladi.

В Бухаре произошел несчастный случай в результате удара электрическим током
Трагедия произошла ночью во время работы в одной из пекарен Бухарского района. Об этом сообщает Upl.uz.
19 июля два работника, пытавшиеся переместить дымоотводящую металлическую конструкцию, погибли на месте от сильного удара электрическим током. Еще двое их коллег получили тяжелые телесные повреждения и были срочно доставлены в медицинское учреждение.
Инцидент произошел в махалле Шайхонча, и начата серьезная проверка. По информации районной прокуратуры, четверо сотрудников пекарни пытались изменить расположение вентиляционной трубы, которую они сами установили.
В процессе подъема большая и неустойчивая конструкция коснулась высоковольтного электрического провода, расположенного на высоте примерно три с половиной метра. Этот контакт стал причиной сильного удара электрическим током, что привело к трагедии.
Следственная группа, работающая на месте происшествия, возбудила уголовное дело. Инцидент расследуется по части 2 статьи 257 Уголовного кодекса за нарушение правил охраны труда.
Назначены судебно-медицинские экспертизы для установления причин смерти погибших и оценки степени травм госпитализированных. Правоохранительные органы опрашивают свидетелей и руководство пекарни.
Цель – выяснить все обстоятельства, приведшие к трагедии. В ходе расследования будет особое внимание уделено соблюдению правил техники безопасности на производстве и предоставлению необходимых инструкций сотрудникам.
Если виновные будут установлены, им может грозить наказание в виде лишения свободы на срок до пяти лет. Человеческое тело на 60 процентов состоит из воды, что делает его хорошим проводником электрического тока.
Сопротивление сухой кожи может достигать 100 тысяч ом, однако в условиях влажности или на поврежденных участках этот показатель снижается до 1000 ом. Поэтому даже при напряжении в 220 вольт, которое есть в домашних сетях, вероятность удара током с летальными последствиями высока, не говоря уже о высоковольтных линиях.