Samarkand viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand moddalar savdosida gumon qilingan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Olingan tezkor ma’lumotlarga asosan, Samarkand shahrida ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan 42 yoshli mahalliy aholi vakili ushlangan. U Registon va Daxbed ko‘chalari chorrahasi yaqinidagi avtomobil to‘xtash joyida mashinasini to‘xtatgan.
So‘ngra uning Lacetti rusumli avtomobili guvohlar ishtirokida to‘liq tekshiruvdan o‘tkazildi. Avtomobil salonidan 34 gramm gashishga o‘xshash giyohvand modda topildi.
Ushbu shaxs ilgari giyohvand moddalar tarqatishda gumon qilingan bo‘lib, aniqlangan dalillar uning aybini tasdiqladi. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi, beshinchi qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Ushbu modda giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va ularni sotishga qaratilgan boshqa harakatlarni nazarda tutadi. Jinoyatchiga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Ichki ishlar organlari tomonidan olib borilayotgan tergov ishlari davom etmoqda. Bu kabi jinoyatlar bilan kurashish va ularni oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlar kuchaytirilmoqda.

В Самарканде задержан человек, продающий наркотические вещества
По сообщению пресс-службы управления внутренних дел Самаркандской области, задержан человек, подозреваемый в торговле наркотиками. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно полученной оперативной информации, в городе Самарканде сотрудниками органов внутренних дел был задержан 42-летний представитель местного населения. Он остановил свой автомобиль на парковке рядом с перекрестком улиц Регистан и Дахбед.
Затем его автомобиль марки Lacetti был полностью проверен с участием свидетелей. В салоне автомобиля было найдено 34 грамма вещества, похожего на наркотик.
Этот человек ранее подозревался в распространении наркотиков, и собранные доказательства подтвердили его вину. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, часть пятая.
Эта статья подразумевает незаконное производство, приобретение, хранение наркотических средств и другие действия, направленные на их сбыт. Преступнику может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет.
Расследование, проводимое органами внутренних дел, продолжается. Ужесточаются меры по борьбе с такими преступлениями и их предотвращению.