O‘zbekistonda tuyalar soni 17,6 ming boshga yetdi
2025 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasida tuyalarning umumiy soni 17,6 ming boshni tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Tuyalarning katta qismi dehqon va tomorqa xo‘jaliklarida jamlangan bo‘lib, ularning soni 10,1 ming boshga yetadi.
Fermer xo‘jaliklarida esa 4,7 ming bosh tuya mavjud. Shuningdek, qishloq xo‘jaligi faoliyatini amalga oshiruvchi tashkilotlarda 2,8 ming bosh tuya saqlanmoqda.
Tuyalar O‘zbekistonning iqtisodiy va madaniy hayotida, ayniqsa cho‘l va yarim cho‘l hududlarida muhim ahamiyatga ega. Ularning chidamliligi va qattiq iqlim sharoitlariga moslashuvi qishloq xo‘jaligi va yuk tashish sohalarida ularni zarur jonivorlarga aylantiradi.
Shu sababli, tuya boqish va ularni rivojlantirish davlat siyosatida alohida e’tibor bilan qo‘llab-quvvatlanmoqda.

В Узбекистане число верблюдов достигло 17,6 тысячи голов
На 1 января 2025 года общее количество верблюдов в Республике Узбекистан составило 17,6 тысяч голов. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики. Большая часть верблюдов сосредоточена в крестьянских и приусадебных хозяйствах, их количество достигает 10,1 тысяч голов.
В фермерских хозяйствах насчитывается 4,7 тысяч голов верблюдов. Также в организациях, осуществляющих сельскохозяйственную деятельность, содержится 2,8 тысяч голов верблюдов.
Верблюды имеют важное значение в экономической и культурной жизни Узбекистана, особенно в пустынных и полупустынных районах. Их выносливость и способность адаптироваться к жестким климатическим условиям делают их необходимыми животными в сельском хозяйстве и грузоперевозках.
По этой причине разведение верблюдов и их развитие поддерживается с особым вниманием в государственной политике.