Toshkentda aqlli suv hisoblagichlari o‘rnatila boshlaydi
Toshkent shahrining suv ta’minoti va kanalizatsiya tizimini modernizatsiya qilish loyihasi doirasida yashash uylarida zamonaviy aqlli suv hisoblagichlari o‘rnatiladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda “Uzsuvta’minot” aksiyadorlik jamiyati matbuot xizmati ma’lum qildi. Loyiha asosiy maqsadi ichimlik suvi iste’molini samarali nazorat qilish uchun ilg‘or raqamli texnologiyalarni joriy etishdir.
Mavjud hisoblagichlar iste’molchilar va xizmat ko‘rsatuvchilar uchun noqulayliklar tug‘dirgan, ma’lumotlarni o‘z vaqtida uzatmaslik hisob-kitoblarda chalkashliklarga olib kelgan. Yangi aqlli hisoblagichlar ushbu muammolarni bartaraf etishga qaratilgan bo‘lib, ikki tomonlama foyda beradi.
Ular avtomatik ma’lumot uzatish imkoniyatiga ega bo‘lgan radio modul bilan jihozlangan bo‘lib, suv iste’molini aniq hisoblashni ta’minlaydi. Shuningdek, yangi qurilmalar quvurlar va uskunalardagi nosozliklarni aniqlay oladi hamda noqonuniy aralashuvlarni qayd etadi.
Hisoblagich egalari endi ko‘rsatkichlarni qo‘lda kiritish bilan shug‘ullanishlari shart emas. Barcha ma’lumotlar shaxsiy kabinet orqali onlayn tarzda mavjud bo‘ladi va to‘lovlarni mobil ilovalar orqali qulay amalga oshirish mumkin bo‘ladi.
Xizmat ko‘rsatuvchi tashkilot esa ma’lumotlarni masofadan yig‘ib, suv yo‘qotilishining oldini tezda olishi mumkin bo‘ladi. Ishlab chiqaruvchi yangi hisoblagichlarga besh yillik kafolat beradi.
Ularning ommaviy o‘rnatilishi joriy yilning uchinchi choragida Yangihayot tumanidan boshlanadi. Keyingi besh yil davomida 670 mingta uyda bular bepul o‘rnatiladi, bu xarajatlarni “Toshkent shahar suv ta’minoti” aksiyadorlik jamiyati qoplaydi.
“Uzsuvta’minot” vakillari o‘rnatish jarayoni fuqarolarga hech qanday noqulaylik tug‘dirmasligini ta’kidladilar. Quvurlarda payvandlash yoki ta’mirlash ishlari talab etilmaydi.

В Ташкенте начинают устанавливать умные водомеры
В рамках проекта модернизации системы водоснабжения и канализации города Ташкента в жилых домах будут установлены современные умные водомеры. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба акционерного общества "Узсувтаъминот". Основная цель проекта — внедрение современных цифровых технологий для эффективного контроля потребления питьевой воды.
Существующие счетчики создавали неудобства для потребителей и поставщиков услуг, а несвоевременная передача данных приводила к путанице в расчетах. Новые умные счетчики направлены на устранение этих проблем и приносят выгоду обеим сторонам.
Они оснащены радиомодулем, который позволяет автоматически передавать данные, обеспечивая точный расчет потребления воды. Также новые устройства могут выявлять неисправности в трубопроводах и оборудовании, а также фиксировать незаконные вмешательства.
Теперь владельцам счетчиков не нужно будет вручную вводить показания. Все данные будут доступны онлайн через личный кабинет, и платежи можно будет удобно осуществлять через мобильные приложения.
Организация, предоставляющая услуги, сможет удаленно собирать данные и быстро предотвращать потери воды. Производитель предоставляет на новые счетчики пятилетнюю гарантию.
Их массовая установка начнется в третьем квартале текущего года в районе Янгиабад. В течение следующих пяти лет 670 тысяч домов будут бесплатно оснащены этими счетчиками, расходы покроет акционерное общество "Ташкентский городской водоснабжение".
Представители "Узсувтаъминот" подчеркнули, что процесс установки не создаст никаких неудобств для граждан. Работы по сварке или ремонту труб не потребуются.