Toshkentda yo‘l harakati qoidalari robotlar nazoratida
Toshkentda piyodalar o‘tish joylarida aqlli robotlar o‘rnatilishi mumkin bo‘lib, ular videokameralar yordamida yo‘l harakati qoidalarining buzilishlarini, shu jumladan haydovchilar va piyodalar tomonidan qilinadigan qoidabuzarliklarni qayd etadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Quyida keltirilgan videodan ko‘rinib turibdiki, maxsus robotlar shu yilning o‘zida xizmatga kirishishi mumkin. Ma’lum qilinishicha, robotlar avtomatik ravishda quyidagi qoidabuzarliklarni aniqlaydi: qizil chiroqda o‘tish, haydovchining piyodani o‘tishini to‘xtatmasligi va yo‘lni belgilangan joydan o‘tmaslik.
Ushbu chora-tadbirlar yo‘l harakati intizomini oshirishga va piyodalar xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan. Agar loyiha amalga oshirilsa, har bir qoidabuzar, haydovchi yoki piyoda bo‘lishidan qat’i nazar, aqlli kuzatuv tizimining nazoratida bo‘ladi.
Bu esa yo‘l harakati madaniyatini yaxshilash va yo‘l-transport hodisalarini kamaytirishga xizmat qiladi.

В Ташкенте правила дорожного движения под контролем роботов
В Ташкенте на пешеходных переходах могут быть установлены умные роботы, которые с помощью видеокамер будут фиксировать нарушения правил дорожного движения, включая нарушения со стороны водителей и пешеходов. Об этом сообщает Upl.uz.
Из приведенного ниже видео видно, что специальные роботы могут начать свою службу уже в этом году. Сообщается, что роботы автоматически будут выявлять следующие нарушения: переход на красный свет, отсутствие остановки водителя для пешехода и переход дороги в неположенном месте.
Эти меры направлены на повышение дисциплины дорожного движения и обеспечение безопасности пешеходов. Если проект будет реализован, каждый нарушитель, независимо от того, является ли он водителем или пешеходом, будет находиться под контролем умной системы наблюдения.
Это будет способствовать улучшению культуры дорожного движения и снижению числа дорожно-транспортных происшествий