O‘zbekistonda mevali sharbat ishlab chiqarish o‘smoqda
O‘zbekistonning yirik korxonalarida mevali sharbatlar ishlab chiqarilishi barqaror o‘sishni ko‘rsatmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilning yanvaridan iyunigacha bo‘lgan davrda 45,5 ming tonna mevali sharbat ishlab chiqarilgan. Ushbu ko‘rsatkich sanoatdagi ijobiy o‘zgarishlarni ifodalaydi, chunki mevali sharbat ishlab chiqarish hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 957,1 tonnaga oshgan.
O‘sish sur’atlarini yanada aniqroq tushunish uchun, oldingi yillardagi shu davrdagi ishlab chiqarish ko‘rsatkichlariga e’tibor qaratamiz. 2023 yilning yanvar-iyun oylarida 38 365,9 tonna sharbat ishlab chiqarilgan bo‘lsa, 2024 yilning shu davrida bu ko‘rsatkich 44 563,1 tonnaga yetgan.
2025 yilning birinchi yarmida esa ishlab chiqarish hajmi 45 520,2 tonnani tashkil etdi. Bu ma’lumotlar mevali sharbat ishlab chiqarish sohasida doimiy va barqaror o‘sish mavjudligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, bu sanoat tarmog‘ining rivojlanishi va ichki talabning oshayotganini tasdiqlaydi. O‘zbekiston hukumati va korxonalar tomonidan qo‘yilayotgan sa’y-harakatlar mevali sharbat ishlab chiqarishni yanada kengaytirish va sifatini oshirishga qaratilgan.

В Узбекистане производство фруктовых соков растет
В крупных предприятиях Узбекистана производство фруктовых соков демонстрирует стабильный рост. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно данным Государственного комитета статистики Республики Узбекистан, в период с января по июнь 2025 года было произведено 45,5 тысячи тонн фруктового сока. Этот показатель отражает положительные изменения в отрасли, так как объем производства фруктовых соков увеличился на 957,1 тонны по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Чтобы более точно понять темпы роста, обратим внимание на показатели производства за аналогичный период предыдущих лет. В январе-июне 2023 года было произведено 38 365,9 тонны сока, а в этом же периоде 2024 года этот показатель достиг 44 563,1 тонны.
В первой половине 2025 года объем производства составил 45 520,2 тонны. Эти данные свидетельствуют о наличии постоянного и стабильного роста в области производства фруктовых соков.
Кроме того, это подтверждает развитие этой отрасли и растущий внутренний спрос. Усилия, предпринимаемые правительством Узбекистана и предприятиями, направлены на дальнейшее расширение производства фруктовых соков и повышение их качества.