Ijtimoiy tarmoqlarda Farg‘ona kanali suv yuzasida ko‘pik paydo bo‘lgan videotasvir tarqalganidan so‘ng, Andijon viloyati Shirmonbuloq tumanida Ekologiya boshqarmasi mutaxassislari tomonidan rejasiz tekshiruv o‘tkazildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tekshiruv jarayonida suvning fizik-kimyoviy tarkibi o‘zgargani aniqlanib, ifloslanish manbai yaqin atrofda joylashgan tikuv-trikotaj fabrikasining chiqindi suvlari ekanligi ma’lum bo‘ldi. To‘qimachilik mahsulotlarini qayta ishlashda ishlatilgan suv to‘g‘ridan-to‘g‘ri kanalga quyilgan.
Suvda nitritlar, nitratlar, ishqoriy birikmalar hamda bo‘yoqlar mavjudligi aniqlanib, bu ko‘pik hosil bo‘lishi va suv rangining o‘zgarishiga sabab bo‘lgan. Mas’ul tashkilotlarning ma’lumotiga ko‘ra, aniqlangan qonunbuzarliklar bartaraf etilgan va vaziyat nazoratga olingan.

В Андиджане установлено, что канализационные воды загрязнили швейную фабрику
После распространения видеозаписи с появлением пены на поверхности воды Ферганского канала, специалисты управления экологии провели внеплановую проверку в Ширмонбулакском районе Андиджана. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе проверки было установлено, что физико-химический состав воды изменился, и источником загрязнения оказались сточные воды расположенной поблизости фабрики по производству трикотажа. Вода, использованная в переработке текстильной продукции, сбрасывалась непосредственно в канал.
В воде были обнаружены нитриты, нитраты, щелочные соединения и красители, что стало причиной образования пены и изменения цвета воды. По данным ответственных организаций, выявленные нарушения были устранены, и ситуация взята под контроль.