Oliy sudda 7757 asossiz ayblov aniqlandi
Oliy sud matbuot xizmatida joriy yilning dastlabki olti oyiga oid ayrim ko‘rsatkichlar bo‘yicha statistik ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, ushbu davrda O‘zbekiston sudlari tomonidan ko‘plab holatlarda dastlabki tergov organlari fuqarolarni asossiz ravishda jinoyat ishi doirasida ayblanuvchi sifatida jalb qilgani aniqlangan. Umumiy hisobda 7 757 nafar shunday shaxslar aniqlangan bo‘lib, ularga nisbatan ilgari surilgan ayblovlar dalilsiz ekani sud jarayonlarida tasdiqlangan.
Dastlabki tergov organlari tomonidan taqdim etilgan hujjatlar sud organlari tomonidan ko‘rib chiqilganida, ayblovlarning asossizligi aniq ko‘rinib qoldi. Shuningdek, joriy yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda 204 nafar shaxs to‘liq oqlandi va ularning sha’niga tiklanish huquqi berildi.
Bu insonlarning aybsizligi sud jarayonlari davomida isbotlandi. Ushbu holatlar sud tizimining adolatli ishlashini va fuqarolarning huquqlarini himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligini ko‘rsatadi.
Oliy sud matbuot xizmati tomonidan taqdim etilgan ushbu ma’lumotlar sud tizimidagi shaffoflik va haqqoniylikni ta’minlashga qaratilgan faoliyatning muhim jihatlarini ochib beradi.

В Верховном суде было установлено 7757 необоснованных обвинений
В пресс-службе Верховного суда опубликованы статистические данные по некоторым показателям за первые шесть месяцев текущего года. Об этом сообщает Upl.uz.
Сообщается, что в этот период судами Узбекистана в ряде случаев было установлено, что органы предварительного расследования необоснованно привлекали граждан в качестве обвиняемых в рамках уголовных дел. В общей сложности было выявлено 7 757 таких лиц, в отношении которых выдвинутые обвинения были признаны недоказанными в судебных процессах.
При рассмотрении документов, представленных органами предварительного расследования, явная необоснованность обвинений стала очевидной. Также в первой половине текущего года в Узбекистане 204 человека были полностью оправданы и им было предоставлено право на восстановление в своих правах.
Невиновность этих людей была доказана в ходе судебных процессов. Эти случаи демонстрируют справедливую работу судебной системы и эффективность проводимых мероприятий по защите прав граждан.
Предоставленные пресс-службой Верховного суда данные раскрывают важные аспекты деятельности, направленной на обеспечение прозрачности и справедливости в судебной системе.