Buxoroda firibgarlikda gumonlanuvchi ushlanmoqda
Buxoro viloyati IIB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, firibgarlikda gumon qilingan fuqaro qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari va Bosh prokuratura departamenti xodimlari hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdilar. Tadbir davomida G‘ijduvon tumani fuqarosi, hozirda Buxoro shahrida yashovchi va klaster rahbarining o‘rinbosari bo‘lgan shaxs ushlanib, u 9 ming AQSh dollari miqdoridagi avansni olgan paytda qo‘lga olindi.
Ushbu pul maxsus kimyoviy modda bilan oldindan ishlangan edi. Aniqlanishicha, ushbu shaxs ilgari boshqa bir fuqaroning ishonchini qozongan va unga 29 ming AQSh dollari evaziga Qagan tumani hududida joylashgan, umumiy maydoni 25 gektar bo‘lgan yer uchastkasini rasmiy ravishda, notarius idorasi orqali qayta ro‘yxatdan o‘tkazib berishni va’da qilgan.
Mazkur yer uchastkasi ilgari 49 yil muddatga bog‘dorchilik uchun ijaraga berilgan edi. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

В Бухаре задержан подозреваемый в мошенничестве
По сообщению пресс-службы МВД Бухарской области, задержан гражданин, подозреваемый в мошенничестве. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники органов внутренних дел и сотрудники Генеральной прокуратуры совместно провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан гражданин Гиждуванского района, который в настоящее время проживает в городе Бухара и является заместителем руководителя кластера, когда он получил аванс в размере 9 тысяч долларов США.
Эти деньги были предварительно обработаны специальным химическим веществом. Установлено, что этот человек ранее завоевал доверие другого гражданина и пообещал ему официально, через нотариальную контору, зарегистрировать земельный участок площадью 25 гектаров, расположенный на территории Каганского района, за 29 тысяч долларов США.
Данный земельный участок ранее был сдан в аренду на 49 лет для садоводства. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Мошенничество" Уголовного кодекса Республики Узбекистан.