O‘zbekiston aeroportlarida yo‘lovchi oqimi 10 foiz o‘sdi
Uzbekistan Airports boshqaruvchi kompaniyasi 2025 yilning birinchi yarmida faoliyati natijalarini e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Hisobot davrida barcha asosiy ko‘rsatkichlarda o‘tgan yilning mos davriga nisbatan o‘sish qayd etildi. Bir yarim yilda respublika xalqaro aeroportlari jami 7 059 084 yo‘lovchini xizmat ko‘rsatdi.
Shulardan 1 252 724 nafari ichki reyslardan, 5 806 359 nafari esa xalqaro reyslardan foydalangan. Bu ko‘rsatkich 2024 yilning birinchi yarmiga nisbatan 10 foizga oshgan bo‘lib, mamlakatda havo transporti faoliyatining rivojlanayotganidan dalolat beradi.
Aeroportlarda amalga oshirilgan reyslar soni ham sezilarli darajada o‘sib, 59 960 taga yetdi. Ularning 17 553 tasi ichki, 42 407 tasi esa xalqaro reyslar hisoblanadi.
Uzbekistan Airports matbuot xizmatining ma’lumot berishicha, bu o‘sish yangi aviakompaniyalarni jalb qilish, yangi yo‘nalishlarni ochish, xizmat sifatini doimiy yaxshilash va yo‘nalishlar tarmog‘ini kengaytirish natijasidir. Mamlakatga sayyohlik va tranzit yo‘nalishi sifatida barqaror qiziqish mavjud.
O‘zbekistonning eng yirik aeroporti hisoblangan Toshkent aeroporti birinchi yarmida 4 587 253 yo‘lovchini qabul qildi. Shulardan 3 966 590 nafari xalqaro, 620 663 nafari ichki reyslar bo‘ldi.
Toshkent aeroportida 6 oy ichida jami 37 526 aviakompaniya reyslari amalga oshirilgan, bu o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 18 foizga ko‘p. Shuningdek, respublikadagi aeroportlarda birinchi yarmida 38 863 tonna yuk va pochta jo‘natmalari qayta ishlangan, bu ko‘rsatkich o‘tgan yil bilan deyarli bir xil darajada saqlandi.
Mamlakatga xizmat ko‘rsatuvchi aviakompaniyalar soni 60 taga yetdi. Ularning 7 tasi doimiy rezident aviakompaniyalar, 12 tasi esa mavsumiy charter reyslarni amalga oshiruvchi kompaniyalardir.

Поток пассажиров в аэропортах Узбекистана увеличился на 10 процентов
Управляющая компания Uzbekistan Airports опубликовала результаты своей деятельности за первую половину 2025 года. Об этом сообщает Upl.uz.
В отчетный период зафиксирован рост по всем основным показателям по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. За полгода международные аэропорты республики обслужили в общей сложности 7 059 084 пассажиров.
Из них 1 252 724 воспользовались внутренними рейсами, а 5 806 359 - международными. Этот показатель увеличился на 10 процентов по сравнению с первой половиной 2024 года, что свидетельствует о развитии авиационного транспорта в стране.
Количество рейсов, выполненных в аэропортах, также значительно возросло и достигло 59 960. Из них 17 553 - внутренние, 42 407 - международные рейсы.
По информации пресс-службы Uzbekistan Airports, этот рост является результатом привлечения новых авиакомпаний, открытия новых направлений, постоянного улучшения качества обслуживания и расширения сети маршрутов. В стране сохраняется стабильный интерес к туристическим и транзитным направлениям.
Самый крупный аэропорт Узбекистана, Ташкентский аэропорт, в первой половине года принял 4 587 253 пассажиров. Из них 3 966 590 - международные, 620 663 - внутренние рейсы.
В Ташкентском аэропорту за 6 месяцев было выполнено в общей сложности 37 526 рейсов авиакомпаний, что на 18 процентов больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Также в аэропортах республики в первой половине года было обработано 38 863 тонны грузов и почтовых отправлений, этот показатель практически остался на уровне прошлого года.
Количество авиакомпаний, обслуживающих страну, достигло 60. Из них 7 - это постоянные резиденты, а 12 - компании, выполняющие сезонные чартерные рейсы.