Andijonda kompyuter klubida giyohvandlik aniqlandi
Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Himoya boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, giyohvand moddalar iste’mol qilinganligi aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 26-iyul kuni soat taxminan 20:10 da Andijon shahridagi kompyuter klubidan xavotir tug‘dirgan signal kelib tushgan. Ushbu signalni olgan Himoya boshqarmasining tezkor guruhi voqea joyiga zudlik bilan yetib borib, vaziyatni o‘rganishga kirishdi.
Kompyuter klubiga yetib borilganda, beshta klub ishtirokchisining o‘yin xonasida o‘zlari tayyorlagan asboblar yordamida giyohvand moddalarni iste’mol qilayotgani aniqlangan. Shu sababli xavotir tug‘dirgan signal bosilgan.
Mazkur holat yuzasidan voqea joyiga ichki ishlar organlari xodimlari chaqirilgan va beshta jinoyatchi ushbu organlarga moddiy dalillar bilan birga topshirilgan. Hozirda holat bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Tergov natijalariga ko‘ra, ushlangan shaxslarning harakatlariga qonuniy baho beriladi. Ushbu holat jamoat tartibini saqlash va giyohvandlikka qarshi kurashish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

В Андиджане в компьютерном клубе была выявлена наркомания
По информации пресс-службы Управления защиты при Министерстве внутренних дел, было установлено, что наркотические вещества были употреблены. Об этом сообщает Upl.uz.
26 июля текущего года в 20:10 поступил сигнал о тревоге из компьютерного клуба в городе Андиджан. Получив этот сигнал, оперативная группа Управления защиты незамедлительно выехала на место происшествия и приступила к изучению ситуации.
При прибытии в компьютерный клуб было установлено, что пятеро участников клуба употребляют наркотические вещества с помощью приготовленных ими инструментов в игровом зале. В связи с этим сигнал тревоги был зафиксирован.
По данному факту на место происшествия были вызваны сотрудники органов внутренних дел, и пятеро преступников были переданы этим органам с материальными доказательствами. В настоящее время проводятся первоначальные следственные действия по данному делу.
По результатам расследования будет дана правовая оценка действиям задержанных лиц. Данный случай еще раз подчеркивает важность проводимых мероприятий по поддержанию общественного порядка и борьбе с наркотиками.