Farg‘onada dorixona mablag‘lari talon-toroj qilindi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, moliyaviy mablag‘larni talon-toroj qilish holati aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Farg‘ona viloyati bo‘yicha Departamentning hududiy boshqarmasi xodimlari tomonidan dastlabki tergov tekshiruvi o‘tkazildi. Tekshiruv davomida “B.F.” MChJning savdo bo‘yicha menejeri tomonidan Buvayda va Uchko‘prik tumanlaridagi dorixonalarga yetkazib berilgan dori vositalari uchun ajratilgan mablag‘larni noqonuniy ravishda o‘zlashtirganligi aniqlandi.
Natijada, ushbu shaxs 443,5 million so‘m miqdoridagi pul mablag‘larini noqonuniy egallagan. Ma’lum qilinishicha, talon-toroj qilingan mablag‘lar shaxsiy ehtiyojlarga sarflangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Jabrlanuvchi shaxsga nisbatan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Фергане средства аптеки были разграблены
По информации пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре, выявлен случай хищения финансовых средств. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками территориального управления Департамента по Ферганской области проведено предварительное следственное исследование. В ходе проверки было установлено, что менеджер по продажам ООО "Б.Ф." незаконно присвоил средства, выделенные для поставки лекарственных средств в аптеки Бувайдинского и Учкуприкского районов.
В результате данный человек незаконно завладел денежными средствами в размере 443,5 миллиона сумов. Сообщается, что похищенные средства были потрачены на личные нужды.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Хищение или растрата". В отношении потерпевшего может быть применено наказание в виде лишения свободы на срок до 10 лет.