Metropoliten yo‘lovchilari soni 10 foizga oshdi
2025 yil yanvar oyidan iyun oyigacha metropoliten orqali jami 145,4 million yo‘lovchi tashilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan yo‘lovchilar soni 14,2 millionga yoki 10,8 foizga oshgan.
Metropoliten infratuzilmasining rivojlanishi va yangi texnologiyalarni joriy etilishi bilan yo‘lovchilar soni yanada oshishi kutilmoqda. Bu esa metropolitenni shahar ichidagi eng samarali va atrof-muhitga eng kam zarar yetkazadigan jamoat transporti sifatida yanada mustahkamlaydi.
Kelajakda metropoliten xizmatlari sifatining yaxshilanishi va qulayliklarning oshishi bilan aholining jamoat transportidan foydalanishi ko‘payadi. Shu sababli, metropolitenning rivojlanishi shahar transport tizimining barqarorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.

Количество пассажиров метро увеличилось на 10 процентов
С января по июнь 2025 года через метро было перевезено в общей сложности 145,4 миллиона пассажиров. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество пассажиров увеличилось на 14,2 миллиона или на 10,8 процента.
С развитием инфраструктуры метро и внедрением новых технологий ожидается дальнейший рост числа пассажиров. Это, в свою очередь, укрепит метро как самый эффективный и наименее вредный для окружающей среды вид общественного транспорта в городе.
В будущем с улучшением качества услуг метро и увеличением удобств использование общественного транспорта населением возрастет. Поэтому развитие метро имеет важное значение для обеспечения устойчивости городской транспортной системы.