Alisher Qodirov jinoyat kodeksini qayta ko‘rib chiqishni taklif qildi
Milliy tiklanish siyosiy partiyasi rahbari Alisher Qodirov jiddiy ijtimoiy munozarani boshladi va bir qator bayonotlar bilan chiqdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uning keskin tanqidi Toshkentdagi xususiy maktabgacha ta’lim muassasasida ikki yoshli bola halok bo‘lishi bilan bog‘liq sud qarori sabab bo‘ldi. Ushbu fojiali voqea keng jamoatchilik e’tiborini tortdi va sud jarayoni davomida bola ustidan tizimli zo‘ravonlik holatlari aniqlanib, dalillar bilan tasdiqlandi.
Surishtiruv materiallariga ko‘ra, bog‘cha tarbiyachisi va metodisti kichik yoshdagi bolaga muntazam ravishda jismoniy jazolar qo‘llagan, qo‘l va oyoq bilan urishgan, shuningdek, bolani pollarga va to‘shakka uloqtirgan. Shu kabi kaltaklashlardan biri bolani hushidan ketishiga olib keldi va u ikki kun ichida kasalxonada vafot etdi.
Sud tarbiyachini aybdor deb topib, unga olti yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinladi. Aynan shu hukm Alisher Qodirovning e’tiborini tortdi.
Deputat O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 50-moddasidagi maxsus norma haqida gapirdi. Unga ko‘ra, bu moddaga asosan, ayollarga nisbatan sudlar jazoni yengillashtirishi, jazoni maksimal muddatining ikki uchdan bir qismigacha qisqartirishi mumkin, jinoyatning og‘irligidan qat’i nazar.
Alisher Qodirov yozishicha, «diqqat qiling: ushbu moddaga ko‘ra, ayollarga jinoyat qanchalik og‘ir bo‘lmasin, hatto takroran sodir etilgan qasddan o‘ldirish uchun ham jazoni qisqartirish belgilanadi. Bu insoniylik emas, balki jinoyatchilikni rag‘batlantiradimi?
Balki aynan shu sabab ayollar orasida jinoyatchilikning oshishiga olib kelmoqda». Shu fikrlar asosida Alisher Qodirov Milliy tiklanish partiyasi ushbu normani Jinoyat kodeksida saqlab qolish maqsadga muvofiqligini muhokama qilishni taklif qildi.
Muhokamada yetakchi huquqshunoslar va jinoyat huquqi sohasidagi mutaxassislar ishtirok etadi. Shuningdek, deputat maktabgacha ta’lim sohasidagi tizimli muammolarga ham e’tibor qaratdi.
Ushbu sohadagi xodimlarning jismoniy va psixoemotsional yuklamasi yuqori ekanligini hisobga olib, u tarbiyachilar uchun pensiya yoshini 50 yoshga pasaytirishni taklif qildi. Bundan tashqari, pensionerlarning kichik yoshdagi bolalar bilan bevosita ishlashini cheklash taklifi ham bildirildi.
«Bu bolalarning xavfsizligini ta’minlash, tizimdagi yangilanishni tezlashtirish hamda ta’lim va tarbiyada zamonaviy yondashuvlarni joriy etish uchun zarurdir», — deya xulosa qildi u.

Алишер Кодиров предложил пересмотреть уголовный кодекс
Руководитель политической партии Национальное возрождение Алишер Кодиров начал серьезную социальную дискуссию и выступил с рядом заявлений. Об этом сообщает Upl.uz.
Его резкая критика была вызвана судебным решением, связанным со смертью двухлетнего ребенка в частном детском образовательном учреждении в Ташкенте. Эта трагическая ситуация привлекла широкое внимание общественности, и в ходе судебного процесса были выявлены систематические случаи насилия над ребенком, подтвержденные доказательствами.
Согласно материалам расследования, воспитатель и методист детского сада регулярно применяли физические наказания к маленькому ребенку, били его руками и ногами, а также бросали на пол и на диван. Одно из таких избиений привело к тому, что ребенок потерял сознание, и он скончался в больнице через два дня.
Суд признал воспитателя виновным и назначил ему наказание в виде шести лет лишения свободы. Именно этот приговор привлек внимание Алишера Кодирова.
Депутат говорил о специальной норме в статье 50 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Согласно этой статье, суды могут смягчать наказание для женщин, сокращая максимальный срок наказания до двух третей, независимо от тяжести преступления.
Алишер Кодиров написал: «Обратите внимание: согласно этой статье, для женщин, независимо от тяжести преступления, даже за преднамеренное убийство, назначается смягчение наказания. Это не гуманность, а поощрение преступности?
Возможно, именно это приводит к росту преступности среди женщин». На основе этих мыслей Алишер Кодиров предложил обсудить целесообразность сохранения этой нормы в Уголовном кодексе на заседании партии Национальное возрождение.
В обсуждении примут участие ведущие юристы и специалисты в области уголовного права. Также депутат обратил внимание на системные проблемы в сфере дошкольного образования.
Учитывая высокую физическую и психоэмоциональную нагрузку на сотрудников этой сферы, он предложил снизить пенсионный возраст для воспитателей до 50 лет. Кроме того, было высказано предложение ограничить участие пенсионеров в непосредственной работе с маленькими детьми.
«Это необходимо для обеспечения безопасности детей, ускорения обновления в системе, а также внедрения современных подходов в образовании и воспитании», — заключил он.