Sultonali Rahmatov vafoti: musiqa san’atida yo‘qotish
O‘zbekiston Respublikasining xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi unvoni bilan taqdirlangan taniqli bastakor Sultonali Rahmatov 55 yoshida vafot etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uning o‘limi mamlakatimiz musiqa san’ati uchun katta yo‘qotish bo‘ldi. Sultonali Rahmatov ko‘plab muxlislar qalbidan joy olgan asarlar muallifi edi.
Xususan, «O‘zbekiston», «Mening O‘zbekistonim» va «Assalom O‘zbekiston» kabi kuylar uning eng mashhur asarlari qatoriga kiradi. Ushbu musiqiy asarlar O‘zbekiston madaniy hayotining ajralmas qismiga aylangan bo‘lib, rasmiy tadbirlarda, davlat bayramlarida va tantanali konsertlarda doimiy tarzda ijro etilib kelinadi.
Bastakorning ijodiy merosi keng omma tomonidan tan olingan va tinglovchilarning qalbiga chuqur singib ketgan. U o‘z faoliyati davomida estrada san’ati va bastakorlik sohasini rivojlantirishga katta hissa qo‘shdi hamda O‘zbekiston musiqa madaniyatining rivojlanishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi.

Султонали Рахматов смерть: утрата в музыкальном искусстве
Знаменитый композитор Султонали Рахматов, награжденный званием заслуженного деятеля культуры Республики Узбекистан, скончался в возрасте 55 лет. Об этом сообщает Upl.uz.
Его смерть стала большой утратой для музыкального искусства нашей страны. Султонали Рахматов был автором произведений, занявших место в сердцах многих поклонников.
В частности, такие мелодии, как «Узбекистан», «Мой Узбекистан» и «Ассалом Узбекистан» входят в число его самых известных произведений. Эти музыкальные произведения стали неотъемлемой частью культурной жизни Узбекистана и постоянно исполняются на официальных мероприятиях, государственных праздниках и торжественных концертах.
Творческое наследие композитора было признано широкой аудиторией и глубоко запало в сердца слушателей. В течение своей деятельности он внес значительный вклад в развитие эстрадного искусства и композиторства, а также оказал заметное влияние на развитие музыкальной культуры Узбекистана.