Chilonzorda butun uy suv ta’minoti to‘xtadi
«Toshkent shahar suv ta’minoti» kompaniyasi vakillari Chilonzor tumani, 19-mavzuda yuzaga kelgan holat bo‘yicha rasmiy izoh berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu voqea kompaniya xodimlaridan birining harakati natijasida butun turar joy binosining suv ta’minoti to‘xtatilganini ko‘rsatdi. Ushbu vaziyat keng jamoatchilik e’tiborini tortgan bo‘lib, kompaniya rahbariyati tomonidan noqonuniy deb topildi.
Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, suv ta’minoti tashkilotining hududiy inspektori uy egasining uzoq muddatli qarzini undirishga urindi. Qarzdorga bir necha marta ogohlantirish berilgan, uyga borilgan, biroq natija bo‘lmagan.
Kompaniya taqdim etgan hujjatlardan ma’lum bo‘lishicha, mazkur binoda suv ta’minoti tizimining texnik xususiyati tufayli faqat qarzdor xonadonga suvni o‘chirish imkoniyati mavjud emas edi. Bu muammo yuzaga kelgach, inspektor o‘z tashabbusi bilan butun suv quvuri ventili yopishga qaror qildi.
Natijada, to‘rt qavatdagi barcha xonadonlarda, jumladan qarz to‘lamaganlar emas, balki o‘z majburiyatlarini vaqtida bajarganlar ham suv ta’minoti uzildi. Bu chora halol to‘lovchilar orasida haqli norozilikka sabab bo‘ldi.
«Toshkent shahar suv ta’minoti» kompaniyasi ma’lum qilishicha, aholining shikoyatlari asosida inspektorning noqonuniy harakatlari tezda bartaraf etilgan va suv ta’minoti to‘liq tiklangan. Xodimga nisbatan intizomiy chora ko‘rilib, unga qat’iy ogohlantirish berildi.
Shuningdek, unga boshqa iste’molchilarning huquqlarini buzuvchi usullarni qo‘llash taqiqligi bo‘yicha qo‘shimcha tushuntirish berildi. Ushbu hodisa jamoaviy suv o‘chirish amaliyotining noqonuniyligini rasmiy ravishda tasdiqlovchi muhim presedent yaratdi.
Chilonzordagi holat kommunal xizmatlarda qarzdorlar bilan ishlash tartibini qayta ko‘rib chiqishga signal bo‘lishi kerak. Qonun doirasida qarzdorlik masalalari hal qilinishi zarur, boshqa fuqarolarning huquqlari buzilmasligi lozim.
Shu bilan birga, bitta qarzdorga nisbatan choralar ko‘rilganda, halol to‘lovchilarning huquqlari himoya qilinishi shart. Toshkentda modernizatsiya dasturi doirasida «aqlli» suv hisoblagichlari joriy etilmoqda.
Bu qurilmalar masofadan suv ko‘rsatkichlarini o‘qish va aynan qarzdor abonentning suv ta’minotini cheklash imkonini beradi. Kelajakda bu texnologiya ko‘p kvartirali uylarning suv quvurlarini jamoaviy o‘chirish zaruratini butunlay yo‘qotadi.

В Чилонзоре полностью прекратилось водоснабжение в домах
Представители компании «Ташкентский городской водоснабжение» официально прокомментировали ситуацию, возникшую в 19-м микрорайоне Чилонзора. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный инцидент показал, что водоснабжение всего жилого дома было прекращено в результате действий одного из сотрудников компании. Эта ситуация привлекла широкое внимание общественности и была признана незаконной руководством компании.
Согласно полученной информации, территориальный инспектор водоснабжающей организации попытался взыскать долг с владельца квартиры. Должнику было сделано несколько предупреждений, проведены визиты на дом, но результата не было.
Из документов, предоставленных компанией, стало известно, что из-за технических особенностей системы водоснабжения в данном здании не было возможности отключить воду только для должника. После возникновения этой проблемы инспектор по собственной инициативе решил закрыть вентиль всего водопровода.
В результате во всех квартирах четырехэтажного дома, включая тех, кто не имел долгов, а также тех, кто исполнял свои обязательства вовремя, было прекращено водоснабжение. Эта мера вызвала справедливое недовольство среди добросовестных плательщиков.
Компания «Ташкентский городской водоснабжение» сообщила, что на основании жалоб населения незаконные действия инспектора были быстро устранены, и водоснабжение было полностью восстановлено. В отношении сотрудника были приняты дисциплинарные меры, и ему было сделано строгое предупреждение.
Также ему было дополнительно разъяснено, что применение методов, нарушающих права других потребителей, запрещено. Этот инцидент создал важный прецедент, официально подтверждающий незаконность коллективного отключения воды.
Ситуация в Чилонзоре должна стать сигналом для пересмотра порядка работы с должниками в коммунальных службах. Вопросы задолженности должны решаться в рамках закона, и не должны нарушаться права других граждан.
При этом, когда принимаются меры в отношении одного должника, права добросовестных плательщиков должны быть защищены. В Ташкенте в рамках программы модернизации внедряются «умные» водомеры.
Эти устройства позволяют дистанционно считывать показания воды и именно ограничивать водоснабжение должного абонента. В будущем эта технология полностью устранит необходимость в коллективном отключении водопроводов многоквартирных домов.