Toshkentda o‘tkazilishi rejalashtirilgan rossiyalik-isroillik yozuvchi Dina Rubinaning adabiy kechasi uchun chiptalar sotilishi to‘xtatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu qaror uning G‘aza haqida aytgan so‘zlari sababli yuzaga kelgan jamoatchilik shov-shuvi ortidan qabul qilindi. Tadbir 10 oktyabr kuni Turkiston saroyida bo‘lib o‘tishi kutilgan edi, biroq iTicket.uz saytidagi onlayn chipta sotuvlari to‘xtatildi, shuningdek, afisha.uz saytida e’lon qilingan ma’lumotlar o‘chirildi.
Mavzuga sabab bo‘lgan holat «Dozhd» telekanali tomonidan e’lon qilingan intervyu edi. Jurnalist Mixail Kozyrevning iddaosiga ko‘ra, Rubina Isroil G‘azadagi aholini kislota bilan yo‘q qilish huquqiga ega degan gaplarni aytgan.
Ushbu so‘zlar efirga uzatilmagan, ammo keyinchalik alohida ko‘rinishda tarqatilib, keng norozilik uyg‘otgan. Rubina o‘z so‘zlari kontekstdan chiqarib olinganini ta’kidladi, jurnalist esa e’lon uchun uzr so‘radi.
Intervyuning to‘liq matni e’lon qilinmadi va telekanal bu vaziyat bo‘yicha izoh bermadi. Eslatib o‘tamiz, yozuvchi Toshkentda tug‘ilgan, 1990 yildan buyon Isroilda istiqomat qilmoqda.

Рубиновая литературная ночь в Ташкенте отменена
В Ташкенте приостановлена продажа билетов на литературный вечер российско-израильской писательницы Дины Рубиной, который планировался к проведению. Об этом сообщает Upl.uz.
Это решение было принято после общественного резонанса, вызванного ее словами о Газе. Мероприятие должно было состояться 10 октября в дворце Туркистан, однако онлайн-продажа билетов на сайте iTicket.uz была приостановлена, а также информация, размещенная на сайте afisha.uz, была удалена.
Поводом для обсуждения стало интервью, опубликованное телеканалом «Дождь». По словам журналиста Михаила Козырева, Рубина заявила, что Израиль имеет право уничтожать население Газы кислотой.
Эти слова не были транслированы в эфире, но впоследствии были распространены в отдельном виде, вызвав широкое недовольство. Рубина подчеркнула, что ее слова были вырваны из контекста, а журналист извинился за публикацию.
Полный текст интервью не был опубликован, и телеканал не дал комментариев по этой ситуации. Напоминаем, что писательница родилась в Ташкенте и проживает в Израиле с 1990 года.