Surxondaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabar berishicha, Muzrabod tumanida yo‘l-patrul xizmati xodimlari tomonidan “Matiz” rusumli avtomobil to‘xtatildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Avtomobil boshqaruvida 1946 yilda tug‘ilgan erkak bo‘lib, hujjatlari tekshirilganda, u spirtli ichimlik ta’siri ostida haydashini aniqlashdi. Shuningdek, ushbu fuqaroning haydovchilik guvohnomasi mavjud emasligi ma’lum bo‘ldi.
Fuqaroning yoshi inobatga olinib, unga sodir etilgan huquqbuzarlikning oqibatlari tushuntirildi va uni uyi tomon kuzatib borishdi. Uyga yetib borgach, erkak o‘z xotiniga topshirildi.
U yo‘l-patrul xizmati xodimlariga minnatdorchilik bildirdi, chunki ular unga nisbatan tushunish bilan yondashdi. Bundan buyon haydovchilik guvohnomasiz va mast holatda avtomobil boshqarmaslikka va’da berdi.
Hujjatlarsiz avtomobil boshqarishi sababini esa shunday tushuntirdi: u odatda mashina haydamasligini, ayni paytda faqat mahalla ichidagi yo‘llarda bir kilometrdan oshmaydigan masofada harakat qilganini aytdi. Bu holat qonuniy talablar va yo‘l harakati qoidalariga zid ekanligi alohida ta’kidlandi.

Установлено, что водитель управлял автомобилем без водительских прав
По информации пресс-службы Управления внутренних дел Сурхандарьинской области, в районе Музрабад сотрудники дорожно-патрульной службы остановили автомобиль марки "Матиз". Об этом сообщает Upl.uz.
За рулем автомобиля находился мужчина, 1946 года рождения, и при проверке документов было установлено, что он управлял автомобилем в состоянии алкогольного опьянения. Также стало известно, что у данного гражданина нет водительских прав.
С учетом возраста гражданина ему были разъяснены последствия совершенного правонарушения, и его проводили домой. По прибытии домой мужчина был передан своей жене.
Он выразил благодарность сотрудникам дорожно-патрульной службы, так как они подошли к нему с пониманием. В дальнейшем он пообещал не управлять автомобилем без водительских прав и в состоянии опьянения.
Причину управления автомобилем без документов он объяснил так: он обычно не водит машину, в данный момент передвигался только по улицам своего района на расстоянии не более одного километра. Особо было отмечено, что данная ситуация противоречит законным требованиям и правилам дорожного движения.