O‘zbekistonda Amir Temur tomonidan shaxsan buyurilgan, XIV asrning nodir san’at asari bo‘lgan ikki tonnalik bronza qozonining aniq nusxasi qayta tiklanadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Asl bronza buyum hozirda Qozog‘istonning Turkiston shahridagi Xo‘ja Ahmad Yassaviy maqbarasida saqlanmoqda. Qozon balandligi 1,6 metr, diametri 2,4 metr, hajmi esa uch ming litrga yetadi.
Bu buyum nafaqat metallurgiya sohasidagi noyob asar, balki birlik va saxiylik ramzi, shuningdek, sufiylik an’analarining muhim qismi hisoblanadi. Qozon yuzasida arab va fors tillarida «Hokimiyat faqat Allohgadir» degan so‘zlar ko‘p marotaba yozilgan.
Shuningdek, uning yasash sanasi aniq ko‘rsatilgan — 25 iyun 1399 yil. Qozonning yuqori qismida Qur’on oyatlari va hadislar, shuningdek, buyurtmachi sifatida Amir Temurning ismi ham mavjud.
Amir Temur davrida har juma kuni ushbu qozondan shirin suv tarqatilar edi, bu esa barcha odamlarning Alloh oldidagi tengligi va umumiy ne’matga erishishini bildirardi. Yangi nusxa Toshkentdagi Islom sivilizatsiyasi markazidagi doimiy ko‘rgazmada asosiy eksponat sifatida namoyish etiladi.
Ushbu loyiha Temuriylar davrining ahamiyatini va mintaqaning boy madaniy merosining davomiyligini yoritadi. Qozon uzoq yillar Sankt-Peterburgdagi Ermitaž muzeyida saqlangan.
1935 yilda u III Xalqaro Eron hunarmandlari konferensiyasida ishtirok etishi uchun olib ketilgan, ammo faqat 1989 yilda, 54 yildan so‘ng, O‘zbekistonga qaytarilgan. Islom sivilizatsiyasi markazida yana bir yirik loyiha — «Sivilizatsiyalar va kashfiyotlar devori» nomli san’at paneli ustida ishlar yakunlanmoqda.
Ushbu noyob kompozitsiya qo‘l bilan chizilgan miniaturalar to‘plamidan iborat bo‘lib, Markaziy Osiyoda Ikkinchi Uyg‘onish davriga bag‘ishlangan. U uzunligi deyarli 52 metr, balandligi esa 5 metrdan oshadi va Ginnes rekordlar kitobiga kiritilishi mumkin bo‘lgan noyob asardir.

Восстанавливается копия бронзового котла Амир Темура
В Узбекистане восстанавливается точная копия двухтонного бронзового котла, который был лично заказан Амиром Темуром и является редким произведением искусства XIV века. Об этом сообщает Upl.uz.
Оригинальный бронзовый предмет в настоящее время хранится в мавзолее Ходжи Ахмада Ясави в городе Туркестан, Казахстан. Высота котла составляет 1,6 метра, диаметр — 2,4 метра, а объем достигает трех тысяч литров.
Этот предмет является не только уникальным произведением в области металлургии, но и символом единства и щедрости, а также важной частью суфийских традиций. На поверхности котла много раз написаны слова на арабском и персидском языках: «Власть принадлежит только Аллаху».
Кроме того, дата его изготовления точно указана — 25 июня 1399 года. В верхней части котла находятся аяты Корана и хадисы, а также имя Амир Темура как заказчика.
Во времена Амир Темура каждую пятницу из этого котла раздавали сладкую воду, что символизировало равенство всех людей перед Аллахом и общее благосостояние. Новая копия будет выставлена в качестве основного экспоната на постоянной выставке в Центре исламской цивилизации в Ташкенте.
Этот проект освещает значимость эпохи Темуридов и преемственность богатого культурного наследия региона. Котел долгое время хранился в Эрмитаже в Санкт-Петербурге.
В 1935 году он был вывезен для участия в III Международной конференции иранских ремесленников, но только в 1989 году, спустя 54 года, был возвращен в Узбекистан. В Центре исламской цивилизации завершается работа над еще одним крупным проектом — художественной панелью под названием «Эпоха цивилизаций и открытий».
Эта уникальная композиция состоит из коллекции миниатюр, выполненных вручную, и посвящена Второму Возрождению в Центральной Азии. Она имеет длину почти 52 метра и высоту более 5 метров и может быть занесена в Книгу рекордов Гиннесса как уникальное произведение.