Altynsayda haydovchisiz mashina to‘siqqa urildi
Surxondaryo viloyatining Altynsay tumanida og‘ir yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘ldi, natijada to‘rt nafar yosh yigit halok bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Millar axborot dasturida ma’lum qilindi. Hodisa 3 iyul kuni yuz berdi.
19 yoshli haydovchi, haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan holda, Lacetti rusumli avtomobilni boshqarayotgan edi. Avtomobilda uning to‘rt nafar sinfdoshi ham bo‘lgan.
Haydovchi boshqaruvni yo‘qotib, transport vositasi yo‘l chetidagi beton to‘siqqa urilgan. Oqibatda faqat haydovchi omon qolgan.
Ma’lum bo‘lishicha, avtomobil yoshga tegishli emas edi. Mashina egasi uni avtomobil yuvish joyiga olib borishni so‘ragan.
Haydovchining so‘zlariga ko‘ra, hodisaning sababi yuqori tezlik yoki texnik nosozlik, masalan, shinalardan birining yorilishi bo‘lishi mumkin. Yosh va tajribasiz haydovchining yuqori tezlikda boshqaruvni yo‘qotishi ko‘pincha fojialarga olib keladi.
Ushbu holatda javobgarlik nafaqat haydovchida, balki mashina egasida ham mavjud, u haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagan kishiga avtomobilni ishonib topshirgan. Shunday voqealar oldini olish uchun haydovchilik huquqiga ega bo‘lmagan shaxslarga mashina berilmasligi lozim.

В Алтынсае машина без водителя врезалась в барьер
В Сурхандарьинской области в районе Алтынсая произошло серьезное дорожно-транспортное происшествие, в результате которого погибли четыре молодых человека. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом было сообщено в информационной программе "Миллар". Инцидент произошел 3 июля.
19-летний водитель, не имеющий водительских прав, управлял автомобилем марки Lacetti. В автомобиле также находились четверо его одноклассников.
Водитель потерял управление, и транспортное средство врезалось в бетонный барьер на обочине дороги. В результате только водитель остался в живых.
Как стало известно, автомобиль не принадлежал молодому человеку. Владелец машины попросил его отвезти ее в автомойку.
По словам водителя, причиной происшествия могло стать превышение скорости или техническая неисправность, например, разрыв одной из шин. Потеря управления неопытным водителем на высокой скорости часто приводит к трагедиям.
В данном случае ответственность лежит не только на водителе, но и на владельце автомобиля, который доверил машину человеку без водительских прав. Чтобы предотвратить такие случаи, необходимо не передавать автомобили лицам, не имеющим водительских прав.