Toshkent-Charvak yo‘li qurilishi boshlandi
O‘zbekiston hukumati yangi avtomobil yo‘lini qurish rejasini e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu yo‘l Toshkentni Charvak-Chimgan dam olish zonasiga bog‘laydi. Transport vaziri Ilhom Mahkamov O‘zbekiston 24 telekanalida ma’lum qilishicha, mavjud yo‘l turistlar va mahalliy aholi oqimining oshishi sababli ortiqcha yuklama ostida qolmoqda va bu holatni bartaraf etish zarurati tug‘ildi.
Mahkamovning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda ushbu hududdagi turizm klasterining rivojlanishi davlat va xususiy investitsiyalarni jalb qilgan. Bu esa infratuzilmaga qo‘shimcha bosim o‘rnatmoqda.
Shu sababli prezident yangi yo‘l qurilishini ma’qulladi. Loyihaning dastlabki konsepsiyasi 1 avgust kuni davlat rahbariga taqdim etilgan.
Ushbu loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Qurilish tanloviga xalqaro va mahalliy yetakchi kompaniyalar jalb qilinadi.
Yangi magistral mavjud yo‘ldan butunlay mustaqil, boshqa yo‘nalishda quriladi. Yo‘lning pullik bo‘lishi masalasi hozircha izohlanmagan.
Bu tashabbus mamlakatning yo‘l tarmog‘ini modernizatsiya qilish strategiyasining bir qismidir. 2024 yil sentyabrida Onur Group kompaniyasining O‘zbekistonda pullik yo‘l tarmog‘ini yaratishdagi ishtiroki muhokama qilingan edi.
Xususan, 4R12 Bektemir-Chirchiq-G‘azalkent-Cho‘rbog‘ yo‘lining rekonstruksiyasi va pullik qilish loyihasi ko‘rib chiqilgan. Avvalroq Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi raisi Jamshid Tursunov pullik yo‘llar uchun bepul alternativ yo‘llarning mavjudligi zarurligini ta’kidlagan.
Toshkent-Bostanliq yo‘nalishida allaqachon ikki bepul yo‘l mavjudligi pullik magistral uchun shart-sharoit yaratishi aytilgan. Ammo yakuniy qaror har doim harakat zichligi va prognozlari asosida qabul qilinadi.
Charvak suv ombori sun’iy obekt bo‘lib, u 1970 yilda Chirchiq daryosi ustida 168 metr balandlikdagi tosh to‘g‘on qurilishi natijasida tashkil topgan. Bu hududdagi eng yirik sun’iy suv omborlaridan biridir.

Строительство дороги Ташкент-Чарвак началось
Правительство Узбекистана объявило о плане строительства новой автомобильной дороги. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта дорога свяжет Ташкент с зоной отдыха Чарвак-Чимган. Министр транспорта Ильхом Махкамов сообщил на телеканале Узбекистан 24, что существующая дорога испытывает чрезмерную нагрузку из-за увеличения потока туристов и местных жителей, и возникла необходимость устранить эту ситуацию.
По словам Махкамова, в последние годы развитие туристического кластера в этом регионе привлекло государственные и частные инвестиции. Это создает дополнительное давление на инфраструктуру.
По этой причине президент одобрил строительство новой дороги. Первоначальная концепция проекта была представлена главе государства 1 августа.
Этот проект планируется реализовать на основе государственно-частного партнерства. В строительном конкурсе будут участвовать международные и местные ведущие компании.
Новая магистраль будет построена полностью независимо от существующей дороги, в другом направлении. Вопрос о платности дороги пока не разъяснен.
Эта инициатива является частью стратегии модернизации дорожной сети страны. В сентябре 2024 года обсуждалось участие компании Onur Group в создании платной дорожной сети в Узбекистане.
В частности, рассматривался проект реконструкции и платности дороги 4R12 Бектемир-Чирчик-Газалкент-Чорбуг. Ранее председатель Комитета автомобильных дорог Джамшид Турсунов подчеркивал необходимость наличия бесплатных альтернативных дорог для платных.
Уже существует две бесплатные дороги на направлении Ташкент-Бостанлык, что создает условия для платной магистрали. Однако окончательное решение всегда принимается на основе плотности движения и прогнозов.
Чарвакское водохранилище является искусственным объектом, образованным в 1970 году в результате строительства каменной плотины высотой 168 метров на реке Чирчик. Это одно из крупнейших искусственных водохранилищ в этом регионе.