Andijonda aliment to‘lovchiga maxfiy usul qo‘llandi
Andijon viloyatida Majburiy ijro byurosi xodimlari aliment to‘lashdan bo‘yin tovlagan shaxsni ushlab qolish maqsadida noodatiy usulga murojaat qilishdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu fuqaro ikki yil davomida voyaga yetmagan farzandlarini moddiy ta’minlash bo‘yicha majburiyatlarini bajarmagan. Shu davr mobaynida uning oilaga qarzdorligi 59 million so‘mga yetgan.
Qarzdorning manzilini aniqlashda an’anaviy usullar samara bermagach, ijro byurosi xodimlari raqamli texnologiyalardan foydalangan. Ular mashhur Telegram messenjerida soxta qiz nomidan akkaunt yaratib, qarzdor bilan yozishuvni boshlashdi.
Virtual tanishuv ma’lum bosqichga yetgach, “qiz” shahardagi bir kafeda uchrashishni taklif qildi. Erkak rozilik bildirgan va belgilangan joyga kelganida, uni kutib turgan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan ushlangan.
Hozirda Majburiy ijro byurosi qarzdorning farzandlariga bo‘lgan qarzdorligini to‘liq undirish maqsadida keng ko‘lamli chora-tadbirlar olib bormoqda. Ushbu holat butun respublika bo‘ylab olib borilayotgan ishlarning bir qismi hisoblanadi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yil boshidan buyon ijro byurosi organlari tomonidan undirib olingan jami summa 25,6 trillion so‘mga yetdi. Bu ko‘rsatkich 2024-yilning mos davriga nisbatan deyarli ikki trillion so‘mga ko‘pdir.
Aliment undirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Voyaga yetmagan bolalarning moddiy ehtiyojlari uchun 1,3 trillion so‘m yig‘ildi.
Davlatning “Aliment to‘lovlari” maxsus jamg‘armasi orqali 271 nafar undiruvchi uchun jami 11,7 milliard so‘m o‘tkazildi. Shuningdek, byuro aliment to‘lashdan bo‘yin tovlovchi shaxslar orasida ishsizlik muammosini hal etishda faol yordam bermoqda.
Qabul qilingan chora-tadbirlar natijasida aliment majburiyatlari bo‘lgan, ammo doimiy daromad manbaiga ega bo‘lmagan 25 113 fuqaro ish bilan ta’minlandi. Majburiy ijro byurosining muhim yo‘nalishlaridan biri ham tushuntirish va mediatsiya ishlarini olib borishdir.
Shu orqali yil boshidan beri 13 200 dan ortiq ajrashgan oilalarning yarmini barqarorlashtirishga erishildi. O‘zbekiston qonunchiligida alimentni oldindan, ya’ni bola voyaga yetguncha butun muddat uchun to‘lash imkoniyati ko‘zda tutilgan.
Bu to‘lov nafaqat pul ko‘rinishida, balki bolaning mulkiga qimmatli harakatlanuvchi yoki harakatsiz mol-mulkni topshirish shaklida ham amalga oshirilishi mumkin.

В Андижане к плательщику алиментов был применен секретный метод
В Андиджанской области сотрудники Управления принудительного исполнения обратились к необычному методу с целью задержания лица, уклоняющегося от уплаты алиментов. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот гражданин в течение двух лет не выполнял свои обязательства по материальному обеспечению несовершеннолетних детей. За этот период его задолженность перед семьей достигла 59 миллионов суммов.
После того как традиционные методы определения адреса должника не принесли результатов, сотрудники управления принудительного исполнения воспользовались цифровыми технологиями. Они создали аккаунт под именем вымышленной девушки в популярном мессенджере Telegram и начали переписку с должником.
Когда виртуальное знакомство достигло определенной стадии, "девушка" предложила встретиться в кафе в городе. Мужчина согласился, и когда он пришел в назначенное место, его задержали сотрудники правоохранительных органов, которые его ждали.
В настоящее время Управление принудительного исполнения проводит масштабные мероприятия с целью полного взыскания задолженности должника перед его детьми. Этот случай является частью работы, проводимой по всей республике.
Согласно официальным данным, с начала 2025 года сумма, взысканная органами управления, достигла 25,6 триллиона суммов. Этот показатель на почти два триллиона суммов больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Особое внимание уделяется взысканию алиментов. Для материальных нужд несовершеннолетних детей было собрано 1,3 триллиона суммов.
Через специальный фонд "Алименты" государством было переведено 11,7 миллиарда суммов для 271 взыскателя. Кроме того, бюро активно помогает решать проблему безработицы среди лиц, уклоняющихся от уплаты алиментов.
В результате принятых мер 25 113 граждан, имеющих обязательства по алиментам, но не имеющих постоянного источника дохода, были трудоустроены. Одним из важных направлений работы Управления принудительного исполнения также является проведение разъяснительной работы и медиации.
Таким образом, с начала года удалось стабилизировать половину из более чем 13 200 разведенных семей. В законодательстве Узбекистана предусмотрена возможность предварительной уплаты алиментов, то есть на весь срок до достижения ребенком совершеннолетия.
Этот платеж может осуществляться не только в денежной форме, но и в виде передачи движимого или недвижимого имущества ребенку.