Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, jinoyat ishlari bo‘yicha Furqat tuman sudi tomonidan jinoyat sodir etgan shaxsga hukm o‘qilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tadqiqotlar natijasida, 2021 yildan boshlab Qo‘qon shahrida yashovchi shaxs “Telegram” messenjerida ekstremistik mazmundagi kanal ochib, unda 9 ta obunachilariga zararli materiallar tarqatgani aniqlangan. Shuningdek, u “Instagram” ijtimoiy tarmog‘i orqali xalqaro terror tashkilotining rahbari bilan aloqada bo‘lib, uning ko‘rsatmalariga binoan Suriya hukumatini ag‘darishga chaqiruvchi turli materiallarni tarqatishni davom ettirgan.
Bundan tashqari, jinoyatchi o‘zining yaqin tanishlari va sinfdoshlari orasida Suriya tomon ko‘chib o‘tishni va terror tashkilotiga qo‘shilishni targ‘ib qilgan. Sud qaroriga ko‘ra, u O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining jamoat xavfsizligi va tartibini buzishga oid moddalar hamda diniy ekstremistik va boshqa taqiqlangan tashkilotlarni yaratish, boshqarish yoki ularda ishtirok etishga oid qoidalariga muvofiq aybdor deb topildi.

В Фуркате осуждён человек, обвиняемый в экстремизме
По информации пресс-службы Государственного комитета безопасности, судом Фуркатского района был вынесен приговор лицу, совершившему преступление. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате расследования было установлено, что с 2021 года житель города Коканд открыл канал с экстремистским содержанием в мессенджере "Telegram" и распространял вредные материалы среди 9 подписчиков. Также он поддерживал связь с руководителем международной террористической организации через социальную сеть "Instagram" и продолжал распространять различные материалы, призывающие к свержению правительства Сирии по его указаниям.
Кроме того, преступник пропагандировал среди своих близких знакомых и одноклассников переезд в Сирию и вступление в террористическую организацию. Согласно решению суда, он был признан виновным по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан, касающимся нарушения общественной безопасности и порядка, а также созданию, управлению или участию в религиозных экстремистских и других запрещенных организациях.