Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan noqonuniy tamaki mahsulotlari aylanmasining oldi olingani haqida ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Pap tuman boshqarmasi xodimlari va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida "Kamchik" o‘tkazish punktida joylashgan DPX doimiy postida "Lacetti" rusumli avtomobil to‘xtatilib, tekshiruv o‘tkazildi.
Avtomobil haydovchisi ilgari jinoyat javobgarligiga tortilgani aniqlangan. Ushbu shaxs noqonuniy tamaki mahsulotlari aylanmasiga aloqadorlikda gumon qilinayotgan edi.
Avtomobil tekshiruv natijasida haydovchi Toshkent shahriga kontrabanda yo‘li bilan olib kirilgan xorijiy ishlab chiqarilgan 5 ming quti sigaretni tashiyotgani ma’lum bo‘ldi. Aniqlangan barcha tamaki mahsulotlari dalil sifatida musodara qilindi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Etanol spirtini, alkogol va tamaki mahsulotlarini noqonuniy aylanmasi yoki ishlab chiqarilishi” moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Незаконная контрабанда табака была раскрыта в Ташкенте
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о пресечении незаконного оборота табачных изделий. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники управления Папского района совместно с органами внутренних дел провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия на постоянном посту ДПС, расположенном на пункте пропуска "Камчик", была остановлена автомашина марки "Lacetti" и проведена проверка.
Выяснилось, что водитель автомобиля ранее привлекался к уголовной ответственности. Этот человек подозревался в причастности к незаконному обороту табачных изделий.
В результате проверки стало известно, что водитель перевозил 5000 коробок сигарет иностранного производства, ввезенных в Ташкент контрабандным путем. Все обнаруженные табачные изделия были изъяты в качестве доказательства.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Незаконный оборот или производство этилового спирта, алкоголя и табачных изделий".