O‘zbekistonlik erkak Isroilda ayolga hujum qildi
Isroil prokuraturasi 26 yoshli O‘zbekiston fuqarosiga qarshi ayblov e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu holat mamlakatning markaziy tumanidagi Netaniya shahrining Einshteyn bog‘ida sodir bo‘lgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, ayblanuvchi jamoat joyida dam olayotgan ayolga hech qanday sabab yo‘qligiga qaramay hujum qilgan.
Sudga taqdim etilgan materiallarda ayol skameykada o‘tirgan paytda, alkogol ta’siri ostida bo‘lgan erkak uning yonidan o‘tib ketgani qayd etilgan. Bir ozdan so‘ng u qaytib kelib, ayol bilan gaplashmasdan yuz sohasiga zarba bergan.
Jabrlanuvchi darhol politsiyaga murojaat qilgan. Politsiya hodisa joyiga yetib borib, qisqa vaqt ichida gumondorni ushlagan.
Dastlabki tergov harakatlaridan so‘ng, erkak qamoqqa olingan. Tergov davomida sud tergovning bir necha bor hibs muddatini uzaytirish so‘rovlarini qanoatlantirgan.
2025 yil 3 avgust kuni markaziy tuman politsiyasining ayblov bo‘limi erkakka rasmiy ayblov qo‘yib, ishni sudga yuborgan. Isroilda 2001 yilda qabul qilingan Jinoyat qurbonlari huquqlari to‘g‘risidagi qonun amalda.
Ushbu qonun jabrlanuvchiga ish jarayoni haqida ma’lumot olish, himoyalanish va sudda o‘z fikrini bildirish, jumladan zarar haqida bayonot berish huquqini kafolatlaydi.

Узбекистанец напал на женщину в Израиле
Израильская прокуратура предъявила обвинение 26-летнему гражданину Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
Инцидент произошел в парке Эйнштейна в городе Нетания, расположенном в центральном районе страны. По данным, обвиняемый напал на женщину, отдыхающую в общественном месте, без какой-либо причины.
В материалах, представленных в суд, указано, что когда женщина сидела на скамейке, мужчина, находившийся под воздействием алкоголя, прошел мимо нее. Спустя некоторое время он вернулся и, не разговаривая с женщиной, ударил ее по лицу.
Пострадавшая немедленно обратилась в полицию. Полиция прибыла на место происшествия и в кратчайшие сроки задержала подозреваемого.
После первоначальных следственных действий мужчина был арестован. В ходе расследования суд удовлетворил несколько запросов о продлении срока задержания.
3 августа 2025 года обвинительное отделение центрального района полиции предъявило мужчине официальное обвинение и передало дело в суд. В Израиле действует закон о правах жертв преступлений, принятый в 2001 году.
Этот закон гарантирует пострадавшему право получать информацию о ходе дела, защищаться и высказывать свое мнение в суде, включая право на заявление о причиненном ущербе.