O‘g‘rilik subkulturasi xavfi va ogohlantirishlar berildi
O‘zbekistonda fuqarolarga o‘g‘rilik tushunchalari va qamoqxona madaniyatining xavfi haqida eslatma berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘g‘rilik subkulturasining ta’siri nafaqat o‘smirlar, balki Rossiyaga mehnatga ketayotgan ishchi migrantlar uchun ham xavf tug‘diradi. Fuqarolarga ushbu madaniyatni targ‘ib qilish va qo‘llab-quvvatlash mas’uliyati eslatildi.
Ushbu subkulturada ishtirok etish jinoiy javobgarlikka olib kelishi mumkin, shuningdek, Rossiyadan deportatsiya qilinish ehtimoli mavjud. Shuni ta’kidlash lozimki, so‘nggi yillarda Rossiyada tashkil etilgan jinoiy guruhlar va ularning rahbarlariga qarshi kurash olib borilmoqda.
Rossiya hukumati jinoyatchilikka qarshi kurashda faol ish olib bormoqda va kriminal avtoritetlar hamda ularning klanlarini yo‘q qilishga intilmoqda. Bu chora-tadbirlar mamlakatdagi xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan.

Опасности и предупреждения о культуре воровства
В Узбекистане была сделана памятка для граждан о понятиях воровства и опасности тюремной культуры. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно данным, влияние воровской субкультуры представляет опасность не только для подростков, но и для трудовых мигрантов, уезжающих в Россию. Гражданам напомнили о ответственности за пропаганду и поддержку этой культуры.
Участие в этой субкультуре может привести к уголовной ответственности, а также существует вероятность депортации из России. Следует отметить, что в последние годы ведется борьба против организованных преступных групп и их лидеров, созданных в России.
Российское правительство активно работает в борьбе с преступностью и стремится уничтожить криминальные авторитеты и их кланы. Эти меры направлены на обеспечение безопасности в стране.