Toshkentda taqiqlangan qurollar musodara qilindi
Toshkent shahar bosh boshqarmasi matbuot xizmatida qurol sifatida ishlatilishi mumkin bo‘lgan taqiqlangan buyumlarni ushlash bo‘yicha statistik ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 21 kun davomida Toshkent shahrida “TIG” nomli profilaktik tadbir o‘tkazilgan. Tadbir davomida piyodalar va avtomobil haydovchilari shaxsiy tekshiruvdan o‘tkazilgan.
Fuqarolar taqiqlangan, sovuq qurol sifatida ishlatilishi mumkin bo‘lgan buyumlar bor-yo‘qligi bo‘yicha tekshiruvdan o‘tkazilgan. Natijada jami 1631 nafar huquqbuzar aniqlandi va ulardan jami 1715 xil taqiqlangan buyumlar musodara qilindi.
Xususan, 1614 pichoq, 17 kastet, 19 tayoq, 7 pnevmatik qurol, 2 elektrosokator va boshqa buyumlar topildi. Boshqarmada ta’kidlanishicha, bunday buyumlarni olib yurish ma’muriy javobgarlikni keltirib chiqaradi.
Jarima miqdori 1 dan 5 bazaviy hisoblash miqdorigacha bo‘lib, bu 412 000 dan 2 060 000 so‘mga teng. Fuqarolardan qonuniy talab va cheklovlarga rioya qilishlari so‘raladi.

В Ташкенте были конфискованы запрещенные оружия
В пресс-службе Главного управления города Ташкента опубликованы статистические данные о задержании запрещенных предметов, которые могут быть использованы в качестве оружия. Об этом сообщает Upl.uz.
Сообщается, что в течение 21 дня в городе Ташкент проводилось профилактическое мероприятие под названием "TIG". В ходе мероприятия пешеходы и водители автомобилей проходили личный досмотр.
Граждане были проверены на наличие запрещенных предметов, которые могут быть использованы в качестве холодного оружия. В результате было выявлено 1631 правонарушитель, у которых было изъято 1715 различных запрещенных предметов.
В частности, было найдено 1614 ножей, 17 кастетов, 19 палок, 7 пневматических оружий, 2 электрошокера и другие предметы. В управлении подчеркивается, что ношение таких предметов влечет за собой административную ответственность.
Размер штрафа составляет от 1 до 5 базовых расчетных величин, что эквивалентно от 412 000 до 2 060 000 сумов. Гражданам рекомендуется соблюдать законные требования и ограничения.