O‘zbekiston fuqarolari murakkab sharoitlarda chet elda qolgan holda vatanlariga qaytmoqda, deb xabar beradi Migratsiya agentligining matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Migratsiya agentligi “Vatanga qaytish” nomli xayriya aksiyasining boshlangani haqida ma’lumot berdi. Ushbu aksiyaning doirasida chet elda qiyin hayotiy vaziyatda qolgan O‘zbekiston fuqarolariga yordam ko‘rsatilmoqda.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 4 avgust kuni soat taxminan 23:30da Turkiyadan Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportiga vatandoshlarimiz guruhi kelib tushdi. Farg‘ona viloyatidan bo‘lgan A.
Xo‘jimatov shunday deydi: “Turkiyada ishsiz, pulsiz va yordamisiz qoldim. Vatanga qaytmoqchi edim, ammo imkoniyatim yo‘q edi.
Xayriya aksiyasi haqida bilib, Migratsiya agentligining Turkiyadagi vakolatxonasiga murojaat qildim. Mening holatim darhol o‘rganilib, qaytishimga yordam berildi”.
Vatanga qaytgan fuqarolarni qabul qilish vaqtida ularning jismoniy va ruhiy holatlari mutaxassislar tomonidan tekshirildi. Davlat ularga bepul tibbiy xizmat, huquqiy maslahatlar va psixologik yordam ko‘rsatmoqda.
Ushbu tashabbus murakkab vaziyatdagi vatandoshlarimizga ko‘mak berish va ularning jamiyatga qaytishini osonlashtirishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.

Акция возвращения на родину помогает гражданам за границей
Граждане Узбекистана возвращаются на родину, оставаясь за границей в сложных условиях, сообщает пресс-служба Агентства по миграции. Об этом сообщает Upl.uz.
Агентство по миграции сообщило о начале благотворительной акции под названием "Возвращение на родину". В рамках этой акции оказывается помощь гражданам Узбекистана, оказавшимся в трудной жизненной ситуации за границей.
В связи с этим, 4 августа текущего года в около 23:30 из Турции в международный аэропорт Ташкента имени Ислама Каримова прибыла группа наших соотечественников. Из Ферганской области А.
Ходжиматов говорит: "В Турции я остался без работы, денег и помощи. Я хотел вернуться на родину, но у меня не было возможности.
Узнав о благотворительной акции, я обратился в представительство Агентства по миграции в Турции. Мое положение было немедленно изучено, и мне была оказана помощь для возвращения".
При приеме граждан, вернувшихся на родину, их физическое и психическое состояние проверялось специалистами. Государство предоставляет им бесплатные медицинские услуги, юридические консультации и психологическую помощь.
Эта инициатива является важным шагом, направленным на оказание помощи нашим соотечественникам в сложной ситуации и облегчение их возвращения в общество