Toshkentda yo‘l qoidasini buzgan haydovchiga chora ko‘rildi
Poytaxt bosh yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmatining xabar berishicha, yo‘l harakati qoidalarini buzgan haydovchiga nisbatan chora ko‘rilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahrida yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzgan yo‘lovchi avtobusining haydovchisi haqida videorolik tarqaldi. Ushbu haydovchi to‘liq tezlikda piyodalar o‘tish joyidan o‘tib ketgan, holbuki boshqa yo‘l ishtirokchilari piyodaga yo‘l berish uchun to‘xtab turgan edi.
Piyoda qiz o‘z vaqtida xavfni payqab, orqaga qadam qo‘yganligi tufayli jiddiy avariya yuz bermadi. Aks holda, bu holat fojiali oqibatlarga olib kelishi mumkin edi.
Ushbu holat bo‘yicha yo‘lovchi avtobus haydovchisiga O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining “Transport vositalarini yo‘l chetida, piyodalar va velosiped yo‘laklarida, yashil maydonlarda haydash, yo‘l belgilarini va boshqa yo‘l harakati qoidalarini buzish” moddasi bo‘yicha ma’muriy bayonnoma tuzildi. Boshqarma haydovchilardan tartibsiz piyodalar o‘tish joylariga yaqinlashganda tezlikni kamaytirishni, piyodalarga yo‘l berish uchun to‘xtashni so‘ramoqda.

В Ташкенте были приняты меры к водителю, нарушившему правила дорожного движения
По информации пресс-службы управления безопасности дорожного движения столицы, к водителю, нарушившему правила дорожного движения, были приняты меры. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видео о водителе пассажирского автобуса, грубо нарушившем правила дорожного движения в городе Ташкент. Этот водитель проехал на полной скорости через пешеходный переход, в то время как другие участники дорожного движения остановились, чтобы пропустить пешехода.
Пешеходная девушка вовремя заметила опасность и сделала шаг назад, благодаря чему серьезного ДТП не произошло. В противном случае этот инцидент мог бы привести к трагическим последствиям.
По данному факту на водителя пассажирского автобуса составлен административный протокол по статье "Нарушение правил дорожного движения, касающихся движения транспортных средств по обочинам, пешеходным и велосипедным дорожкам, зеленым зонам, а также нарушение дорожных знаков и других правил дорожного движения" Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. Управление призывает водителей снижать скорость при приближении к нерегулируемым пешеходным переходам и останавливаться, чтобы пропустить пешеходов.