Nukusda 2,27 milliard so‘m aliment oldindan to‘landi
Qoraqalpog‘istonda oilaviy huquq amaliyotida misli ko‘rilmagan holat qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Nukus shahrida yashovchi fuqaro 2,27 milliard so‘m miqdorida aliment to‘lovini amalga oshirdi, bu taxminan 180 ming dollar ekvivalentidir. Ushbu shaxs bolaga tegishli aliment summasini oldindan, ya’ni kelgusi 13 yil uchun to‘liq to‘lab berdi.
Oylik to‘lov miqdori taxminan 14 million so‘m bo‘lib, u bolaning 18 yoshga to‘lishigacha davom etadi. Ushbu summaning mamlakat tarixidagi eng katta aliment to‘lovi ekanligi ma’lum qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Majburiy ijro byurosi matbuot xizmatining xabariga ko‘ra, ushbu fuqaro sud jarayonida o‘zining kelajakdagi aliment majburiyatlarini to‘liq to‘lash istagini bildirdi. To‘lov summasi Vazirlar Mahkamasi qaroriga muvofiq hisoblab chiqilgan va bolaning voyaga yetishigacha bo‘lgan davrni qamrab oladi.
Bu holat O‘zbekiston huquq tizimida noyob hisoblanadi, chunki aliment undirish masalalari davlat tomonidan yaqindan nazorat qilinadi. Qonunchilikda ota-ona majburiyatlaridan qochgan shaxslarga nisbatan qat’iy choralar belgilangan.
Jumladan, aliment to‘lamaganlik uchun 15 kungacha ma’muriy hibs yoki 20 bazaviy hisoblash miqdorigacha jarima qo‘yilishi mumkin. Shuningdek, jiddiy aliment to‘lovchilar uchun jinoiy javobgarlik ko‘zda tutilgan bo‘lib, ular uch yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin.

В Нукусе было заранее выплачено 2,27 миллиарда сум алиментов
Гражданин, проживающий в городе Нукус, произвел выплату алиментов в размере 2,27 миллиарда сумов, что эквивалентно примерно 180 тысячам долларов. Этот человек заранее, то есть полностью на 13 лет вперед, выплатил сумму алиментов, причитающуюся ребенку.
Ежемесячная сумма выплат составляет примерно 14 миллионов сумов и будет продолжаться до достижения ребенком 18 лет. Сообщается, что эта сумма является самой большой алиментной выплатой в истории страны.
По информации пресс-службы Управления принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, этот гражданин выразил желание полностью выплатить свои будущие алиментные обязательства в ходе судебного процесса. Сумма выплат была рассчитана в соответствии с решением Кабинета Министров и охватывает период до достижения ребенком совершеннолетия.
Этот случай является уникальным в правовой системе Узбекистана, поскольку вопросы взыскания алиментов находятся под строгим контролем государства. В законодательстве предусмотрены строгие меры в отношении лиц, уклоняющихся от родительских обязательств.
В частности, за неуплату алиментов может быть назначен административный арест на срок до 15 дней или штраф в размере до 20 базовых расчетных величин. Также предусмотрена уголовная ответственность для серьезных неплательщиков алиментов, которые могут быть лишены свободы на срок до трех лет.
С 2009 года введена практика запрета на выезд из страны в качестве эффективной меры в отношении должников. Эти меры направлены на обеспечение выполнения родительских обязательств.