Namanganda firibgar onaning kartasidan pul o‘g‘irladi
Namangan viloyati IIB matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, firibgar shaxs aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uychi tumani IIBga 1988 yilda tug‘ilgan, Uychi tumanidagi “Shifokor” mahallasida yashovchi fuqaro murojaat qilgan. U aytishicha, 2025 yil 26 aprel va 8 may kunlari orasida onasining bank kartasidan jami 5 953 000 so‘m mablag‘ o‘g‘irlangan.
O‘tkazilgan tergov harakatlari natijasida ushbu jinoyatga Toshkent shahar Shayxontohur tumanidagi “Beltepa” mahallasida yashovchi, 1983 yilda tug‘ilgan shaxs aloqadorligi aniqlangan. Jinoyatchi jabrlanuvchining ishonchini qozonib, uning bank kartasi ma’lumotlari hamda SMS orqali kelgan maxfiy kodni aldov yo‘li bilan qo‘lga kiritgan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasining 3-qismi bilan jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Firibgarga 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.

В Намангане мошенник украл деньги с карты матери
По информации пресс-службы МВД Наманганской области, мошенническое лицо установлено. Об этом сообщает Upl.uz.
В Уйчинский районный отдел внутренних дел обратился гражданин, родившийся в 1988 году, проживающий в махалле "Шифокор" Уйчинского района. Он сообщил, что в период с 26 апреля по 8 мая 2025 года с банковской карты его матери было украдено в общей сложности 5 953 000 сумов.
В результате проведенных следственных действий была установлена связь с данным преступлением лица, родившегося в 1983 году, проживающего в махалле "Бельтепа" города Ташкента. Преступник, завоевав доверие потерпевшего, обманным путем получил данные его банковской карты и секретный код, пришедший по SMS.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Мошеннику может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 8 лет.