Toshkent shahrida yangi aqlli suv hisoblagichlarini o‘rnatish boshlandi va firibgarlar bu holatdan foydalanishga urinyapti. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
«Toshkent shahar suv ta’minoti» korxonasi aholiga yangi firibgarlik sxemasi haqida ogohlantirish berdi. Firibgarlar telefon orqali yoki SMS orqali murojaat qilib, hisoblagich o‘rnatish uchun tasdiqlash kodlarini so‘raydi.
Aslida bu usul sizning bank kartalaringizga kirish olish va pul o‘g‘irlash maqsadida qo‘llanilmoqda. «Toshkent shahar suv ta’minoti» korxonasi xabariga ko‘ra, yangi hisoblagichlarni o‘rnatish bepul amalga oshiriladi va faqat korxona bilan shartnoma tuzgan iste’molchilarga taalluqlidir.
Ishlar qat’iy belgilangan jadval asosida olib boriladi va bu haqda mahalla yig‘ilishlari orqali oldindan xabar beriladi. Shuningdek, xizmat ko‘rsatuvchi tashkilot tomonidan hech qanday telefon qo‘ng‘iroqlari yoki SMS-xabarlar yuborilmaydi.
Onlayn ariza berish yoki tasdiqlash kodlarini kiritish talab qilinmaydi. Bunday so‘rovlar firibgarlarning hiylasi hisoblanadi.
Aholiga tavsiya qilamiz, hech qachon noma’lum shaxslarga SMS orqali kelgan kodlarni bermang. Bu kodlar sizning mablag‘laringiz o‘g‘irlanishida qo‘llanilishi mumkin.
Uskunalar o‘rnatilishi «Toshkent shahrining suv ta’minoti va oqava suv tizimini transformatsiya qilish» loyihasi doirasida, Fransiyaning Suez kompaniyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda. Zamonaviy aqlli hisoblagichlar radio modul bilan jihozlangan bo‘lib, ular suv iste’moli haqidagi ma’lumotlarni avtomatik tarzda uzatadi, suv oqishini va noqonuniy aralashuvlarni aniqlaydi.
Bu tizim suv ta’minotining samaradorligini oshiradi, suv yo‘qotilishini kamaytiradi va ko‘rsatkichlarni olish jarayonini osonlashtiradi. Birinchi qurilmalar Yangihayot tumanida o‘rnatila boshladi va yaqin kelajakda butun shahar bo‘ylab tarqatiladi.

В Ташкенте умные водомеры были предупреждены о мошенничестве
В Ташкенте началась установка новых умных водяных счетчиков, и мошенники пытаются воспользоваться этой ситуацией. Об этом сообщает Upl.uz.
Компания «Ташкентский городской водоснабжение» предупредила население о новой схеме мошенничества. Мошенники обращаются по телефону или через SMS, запрашивая коды подтверждения для установки счетчиков.
На самом деле этот метод используется для получения доступа к вашим банковским картам и кражи денег. По сообщению компании «Ташкентский городской водоснабжение», установка новых счетчиков осуществляется бесплатно и касается только потребителей, заключивших договор с компанией.
Работы проводятся строго по установленному графику, и об этом заранее сообщается на собраниях в махаллях. Также обслуживающая организация не будет осуществлять никаких телефонных звонков или отправлять SMS-сообщения.
Онлайн-заявка или ввод кодов подтверждения не требуется. Такие запросы являются уловкой мошенников.
Рекомендуем населению никогда не передавать коды, полученные по SMS от неизвестных лиц. Эти коды могут быть использованы для кражи ваших средств.
Установка оборудования осуществляется в рамках проекта «Трансформация системы водоснабжения и канализации города Ташкента» в сотрудничестве с французской компанией Suez. Современные умные счетчики оснащены радиомодулем, который автоматически передает данные о потреблении воды, выявляет утечки и незаконные вмешательства.
Эта система повысит эффективность водоснабжения, уменьшит потери воды и упростит процесс получения показаний. Первые устройства начали устанавливать в районе Янгиабад, и в ближайшем будущем они будут распределены по всему городу.