Parkentda 22-23 avgustda Uzum sayli bo‘lib o‘tadi
2025 yilning 22 va 23 avgust kunlari Toshkent viloyatining Parkent tumanidagi Zarkent qishlog‘ida an’anaviy “Uzum sayli” festivali o‘tkaziladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu yillik tadbir uzumchilikni ommalashtirish, qishloq xo‘jaligi sohasidagi yutuqlarni namoyish etish hamda milliy an’analarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etiladi. Festivalga qishloq xo‘jaligi vakillari, xalq hunarmandchiligi ustalari, madaniyat arboblari hamda mamlakatimizning turli hududlaridan ko‘plab mehmonlar kelishi kutilmoqda.
Festival dasturi juda boy va qiziqarli bo‘lib, unda uzum va boshqa qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yarmarkasi, yangi agrar texnologiyalarni taqdim etadigan ilmiy-amaliy konferensiyalar, konsert va madaniy tadbirlar, shuningdek, milliy urf-odatlar, hunarmandchilik hamda gastronomiya namoyishlari o‘tkaziladi. Parkent vodiysi uzoq yillardan beri uzumchilik bilan mashhur bo‘lib, ushbu festival ishtirokchilarga tajriba almashish, mintaqaviy turizmni rivojlantirish va fermer xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash imkonini beradi.
Tadbirga kirish bepul bo‘lib, Toshkentdan keladigan mehmonlar uchun bepul avtobuslar tashkil etiladi.

В Паркенте 22-23 августа пройдет Узу́м сайлы
22 и 23 августа 2025 года в селе Заркент Паркентского района Ташкентской области пройдет традиционный фестиваль "Узум сайли". Об этом сообщает Upl.uz.
Данное ежегодное мероприятие организовано с целью популяризации виноградарства, демонстрации достижений в сельском хозяйстве и поддержки национальных традиций. Ожидается, что на фестиваль приедут представители сельского хозяйства, мастера народного ремесла, деятели культуры, а также множество гостей из различных регионов нашей страны.
Программа фестиваля будет очень насыщенной и интересной, в ней предусмотрены ярмарка винограда и других сельскохозяйственных продуктов, научно-практические конференции, представляющие новые аграрные технологии, концерты и культурные мероприятия, а также демонстрации национальных обычаев, ремесел и гастрономии. Долина Паркент на протяжении многих лет славится виноградарством, и этот фестиваль предоставляет участникам возможность обмена опытом, развития регионального туризма и поддержки фермерских хозяйств.