O‘zbekistonda qarzdorlikni tekshirish xizmati ishga tushdi
O‘zbekistonda jismoniy va yuridik shaxslarning qarzdorlik mavjudligini tekshirish imkonini beruvchi yangi onlayn xizmat ishga tushirildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Majburiy ijro byurosi tomonidan tashkil etilgan ochiq reyestr orqali qarzdorlar ro‘yxatiga kiritilgan shaxslar va kompaniyalar haqida ma’lumot olish mumkin. Ma’lumot olish uchun jismoniy shaxslarning shaxsiy identifikatsiya raqami (PINFL) yoki yuridik shaxslarning soliq to‘lovchisi identifikatsiya raqamini (STIR) kiritish kifoya.
Ushbu xizmat ijaraga shartnoma tuzishda, to‘lovlarni bo‘lib-bo‘lib amalga oshirishda, kredit olishda va boshqa moliyaviy operatsiyalarda foydali bo‘lishi mumkin. Qarzdorlik ro‘yxatidan chiqarilish faqat qarz to‘liq to‘langanidan keyin amalga oshiriladi.
Buning uchun ijro hujjatini bajarayotgan hududiy byuro bo‘limiga murojaat qilish zarur. Agar tizimda xato aniqlansa, 1107 yoki +998 71 231-11-07 raqamlariga qo‘ng‘iroq qilish mumkin.
Shuningdek, qarzdor ro‘yxatdan chiqarilishi talabgor arizasi asosida ham mumkin. Bunga qarzdorning vafoti, ijro hujjatining bekor qilinishi, qarzdorning mol-mulkiga oid ma’lumotlarning 10 yil davomida yo‘qligi yoki rasmiy ravishda bankrot deb e’lon qilinishi kiradi.

В Узбекистане запущена служба проверки задолженности
В Узбекистане запущена новая онлайн-служба, позволяющая проверять наличие задолженности у физических и юридических лиц. Об этом сообщает Upl.uz.
Через открытый реестр, организованный Управлением принудительного исполнения, можно получить информацию о лицах и компаниях, внесенных в список должников. Для получения информации достаточно ввести личный идентификационный номер физических лиц (PINFL) или идентификационный номер налогоплательщика юридических лиц (STIR).
Эта служба может быть полезна при заключении договора аренды, осуществлении платежей частями, получении кредита и других финансовых операциях. Исключение из списка должников осуществляется только после полного погашения долга.
Для этого необходимо обратиться в территориальный отдел бюро, исполняющего судебный документ. Если в системе обнаружена ошибка, можно позвонить по номерам 1107 или +998 71 231-11-07.
Также исключение должника из реестра возможно на основании заявления заинтересованного лица. Это включает в себя смерть должника, отмену судебного документа, отсутствие информации о имуществе должника в течение 10 лет или официальное признание банкротом.