Kosmetologiya xizmatlaridan shikoyatlar keskin oshmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, malakasi yetarli bo‘lmagan kosmetologik xizmatlarga oid shikoyatlar soni barqaror ravishda oshib bormoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qo‘mita tomonidan olingan ko‘plab murojaatlar asosida olib borilgan tizimli tadqiqotlar kosmetologiya sohasidagi qonunchilikda bir qator kamchiliklar mavjudligini ko‘rsatdi. Shuningdek, yangi nazorat mexanizmlarini joriy etish va iste’molchilarni xavf-xatarlar haqida ogohlantirish zarurati aniqlandi.
Ayniqsa, sifatli bo‘lmagan xizmatlar tufayli iste’molchilarning kuyish va boshqa sog‘liq muammolariga duch kelganligi haqida tegishli idoralarga ma’lumotlar yuborildi. So‘nggi yillarda kosmetologik xizmatlarga oid shikoyatlar soni quyidagicha o‘smoqda: 2021 yilda 62 ta, 2022 yilda 115 ta, 2023 yilda 142 ta, 2024 yilda 381 ta, 2025 yilning birinchi yarmida esa taxminan 200 ta shikoyat qayd etildi.
Ushbu raqamlar kosmetologiya sohasida nazorat organlari faoliyatini kuchaytirish zarurligini yaqqol ko‘rsatmoqda. Shu sababli, sohada sifatli xizmat ko‘rsatishni ta’minlash va iste’molchilarni himoya qilish bo‘yicha chora-tadbirlar joriy etilishi muhimdir.

Жалобы на услуги косметологии резко увеличиваются
Согласно данным Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Республики Узбекистан, количество жалоб на недостаточно квалифицированные косметологические услуги стабильно растет. Об этом сообщает Upl.uz.
На основе многочисленных обращений, полученных Комитетом, проведенные системные исследования показали наличие ряда недостатков в законодательстве в области косметологии. Также была выявлена необходимость внедрения новых контрольных механизмов и информирования потребителей о рисках.
В частности, были направлены данные в соответствующие органы о том, что потребители столкнулись с ожогами и другими проблемами со здоровьем из-за некачественных услуг. За последние годы количество жалоб на косметологические услуги увеличилось следующим образом: в 2021 году - 62, в 2022 году - 115, в 2023 году - 142, в 2024 году - 381, а в первой половине 2025 года было зарегистрировано около 200 жалоб.
Эти цифры ярко демонстрируют необходимость усиления деятельности контрольных органов в области косметологии. Поэтому важно внедрять меры по обеспечению качественного обслуживания в этой сфере и защите потребителей.