Urgutda narkotik o‘simlik yetishtirish holatlari aniqlandi
Samarqand viloyati IIB matbuot xizmatining xabar berishicha, narkotik o‘simliklarni yetishtirish holatlari aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Urgut tumanida IIB xodimlari va Milliy xavfsizlik xizmati bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazilgan. Tadbir davomida tuman hududida yashovchi bir nechta shaxslarning o‘z uy hovlilarida hamda dalalarida narkotik modda tarkibiga ega o‘simliklarni yetishtirayotgani aniqlangan.
Jumladan, 48 yoshli fuqaroning yer maydonida 12 ta, 41 yoshli fuqaroning maydonida 66 ta, 53 yoshli ayolning maydonida 78 ta, 43 yoshli ayolning maydonida 229 ta va 45 yoshli ayolning maydonida 700 ta narkotik o‘simliklari ko‘paytirilganligi aniqlandi. Ushbu holatlar ekspertiza natijalari bilan tasdiqlandi.
Aniqlangan barcha holatlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Ta’qiqlangan o‘simliklarni yetishtirish” moddasi asosida jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Tegishli organlar tomonidan vaziyat nazoratga olingan va tergov harakatlari davom etmoqda.
Bu kabi qonunbuzarliklarning oldini olish uchun jamoatchilikni xabardor qilish va profilaktik tadbirlarni kuchaytirish zarur.

В Ургуте зафиксированы случаи выращивания наркотических растений
По сообщению пресс-службы МВД Самаркандской области, выявлены случаи выращивания наркотических растений. Об этом сообщает Upl.uz.
В Ургутском районе совместно с сотрудниками МВД и Национальной службы безопасности проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия было установлено, что несколько лиц, проживающих на территории района, выращивают растения, содержащие наркотические вещества, на своих приусадебных участках и в полях.
В частности, на земельном участке 48-летнего гражданина было обнаружено 12 растений, на участке 41-летнего гражданина - 66 растений, на участке 53-летней женщины - 78 растений, на участке 43-летней женщины - 229 растений и на участке 45-летней женщины - 700 наркотических растений. Эти факты были подтверждены результатами экспертизы.
По всем выявленным фактам возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Выращивание запрещенных растений". Соответствующие органы взяли ситуацию под контроль, и следственные действия продолжаются.
Для предотвращения подобных правонарушений необходимо информировать общественность и усилить профилактические мероприятия