Noqonuniy tibbiyot muassasalari soni kamaymoqda
2025 yil boshidan boshlab O‘zbekistonda 24 ta tibbiyot muassasasi tegishli litsenziyasiz faoliyat yuritgani uchun jarimaga tortildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi. Taqqoslash uchun, 2024 yil yakunlariga ko‘ra, shunga o‘xshash qonunbuzarliklar uchun 38 ta tashkilot javobgarlikka tortilgan.
Ularning ustidan solingan jarimalar jami 300 ta bazaviy hisoblash miqdorini tashkil etib, o‘tgan yili 100 million so‘mdan oshgan edi. Sog‘liqni saqlash vazirligi noqonuniy faoliyat yuritayotgan soxta shifokorlar sonining oshayotganini qayd etdi.
Ular ta’limsiz va zarur ruxsatsiz ishlaydi, noo‘rin davolash usullaridan foydalanadi. O‘zlarini shifokor deb ko‘rsatgan yolg‘on tabiblar va ekstrasenslar ijtimoiy tarmoqlarda o‘z xizmatlarini targ‘ib qilmoqda.
Ular qiyin hayotiy vaziyatda bo‘lgan odamlarga ishonch uyg‘otib, og‘ir kasalliklardan tezda qutulishni va’da qilmoqda, deb ogohlantirdi vazirlik. Bunday faoliyat natijasida bemorlar qimmatli vaqtni yo‘qotib, malakali shifokorlar va ishonchli davolash usullaridan voz kechib, shubhali va hatto xavfli protseduralarga murojaat qilmoqda.
Vazirlik fuqarolarga qonuniy faoliyat yuritayotgan xalq tabobati mutaxassislaridan yordam olish imkoniyati mavjudligini ta’kidladi. 2019 yildan boshlab Sog‘liqni saqlash vazirligi bunday xizmatlarni ko‘rsatish uchun litsenziyalar berishni boshlagan va hozirgi kunda 150 ta tashkilot bu litsenziyaga ega.

Количество незаконных медицинских учреждений уменьшается
С начала 2025 года в Узбекистане 24 медицинских учреждения были оштрафованы за деятельность без соответствующей лицензии. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения Республики Узбекистан. Для сравнения, по итогам 2024 года за аналогичные правонарушения были привлечены к ответственности 38 организаций.
Наложенные на них штрафы составили в общей сложности 300 базовых расчетных величин, что превышает 100 миллионов сумов в прошлом году. Министерство здравоохранения отметило рост числа незаконно действующих ложных врачей.
Они работают без образования и необходимых разрешений, используют неуместные методы лечения. Ложные целители и экстрасенсы, представляющиеся врачами, рекламируют свои услуги в социальных сетях.
Они внушают доверие людям, находящимся в сложной жизненной ситуации, обещая быстро избавиться от тяжелых заболеваний, предупредило министерство. В результате такой деятельности пациенты теряют драгоценное время, отказываются от квалифицированных врачей и надежных методов лечения, обращаясь к сомнительным и даже опасным процедурам.
Министерство подчеркнуло, что граждане имеют возможность получать помощь от специалистов народной медицины, которые действуют законно. С 2019 года Министерство здравоохранения начало выдавать лицензии на предоставление таких услуг, и в настоящее время 150 организаций имеют эту лицензию.