O‘zbekiston va Rossiya terrorchi guruhni ushladi
O‘zbekiston va Rossiya maxsus xizmatlari hamkorligida qo‘shma tezkor tadbirlar o‘tkazildi, deb xabar beradi Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasining matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tadbirlar natijasida Rossiya Federatsiyasi Federal xavfsizlik xizmati va O‘zbekiston Milliy xavfsizlik davlat qo‘mitasi xodimlari tomonidan xalqaro terror tashkilotining 9 nafar a’zosi qo‘lga olindi. Ulardan 7 nafari Moskva shahrida, 2 nafari esa Qashqadaryo viloyatida ushlangan.
Ma’lum qilinishicha, ushbu shaxslar xalqaro terror tashkiloti tomonidan onlayn konferensiyalar orqali yollangan bo‘lib, bu tadbirlar o‘quv maqsadida tashkil etilgan. Barcha shaxslar Telegramdagi guruhlarga a’zo bo‘lib, u yerda ekstremizm va terrorizm g‘oyalari tarqatilgan.
Milliy xavfsizlik qo‘mitasi qayd etishicha, O‘zbekiston hududida ushlanganlar 1961 va 1994 yillarda tug‘ilgan. Ularning qo‘lidan 4 ta mobil telefon, 3 nusxa taqiqlangan adabiyot, 2 ta fleshka hamda xorijiy davlat mobil operatorining 1 ta SIM-kartasi musodara qilindi.

Узбекистан и Россия задержали террористическую группу
Узбекистан и Россия провели совместные оперативные мероприятия в сотрудничестве с национальными службами безопасности, сообщает пресс-служба Государственного комитета национальной безопасности. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате этих мероприятий сотрудники Федеральной службы безопасности Российской Федерации и Государственного комитета национальной безопасности Узбекистана задержали 9 членов международной террористической организации. Из них 7 человек были задержаны в Москве, а 2 - в Кашкадарьинской области.
Сообщается, что эти лица были завербованы международной террористической организацией через онлайн-конференции, и эти мероприятия были организованы в учебных целях. Все задержанные были членами групп в Telegram, где распространялись идеи экстремизма и терроризма.
Государственный комитет национальной безопасности отмечает, что задержанные на территории Узбекистана родились в 1961 и 1994 годах. У них были изъяты 4 мобильных телефона, 3 экземпляра запрещенной литературы, 2 флешки и 1 SIM-карта мобильного оператора иностранного государства.