Toshkentda migratsiya xodimi pora bilan ushlangan
Ichki ishlar organlari xodimi pora olganligi uchun qo‘lga olindi, deb xabar beradi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan Toshkent shahrida maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Toshkent shahridagi Islom Karimov nomidagi xalqaro aeroportda Migratsiya va personalizatsiya boshqarmasi pasport-viza bo‘limining katta inspektori o‘z xizmat xonasida qo‘lga olindi.
U boshqa fuqaro tomonidan 400 AQSh dollari miqdorida pul olgan. Ushbu pul evaziga u voyaga yetmagan fuqaroning xorijiy pasportiga yo‘lovchi shaxs haqidagi ma’lumotlar bilan shtampni tezlashtirishni va’da qilgan.
O‘tkazilgan dastlabki tekshiruvda aniqlanishicha, ushbu xodim 2025 yil davomida 42 nafar xorij fuqarosidan chiqish vizasini tezlashtirish uchun 300 dan 700 dollargacha, shuningdek, 8 nafar O‘zbekiston fuqarosidan voyaga yetmagan bolalarning xorijiy pasportiga yo‘lovchi shtampini tezlashtirish uchun 200 dan 400 dollargacha pul olgan. Mazkur holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi va tergov harakatlari davom etmoqda.

В Ташкенте сотрудник миграционной службы задержан с взяткой
Сотрудник органов внутренних дел был задержан за получение взятки, сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками Государственной службы безопасности в Ташкенте была проведена специальная оперативная акция. В ходе мероприятия в международном аэропорту имени Ислама Каримова в Ташкенте был задержан старший инспектор паспортно-визового отдела Управления миграции и персонализации в своем служебном кабинете.
Он получил деньги в размере 400 долларов США от другого гражданина. За эти деньги он пообещал ускорить проставление штампа с данными о пассажире в заграничный паспорт несовершеннолетнего гражданина.
В ходе проведенной предварительной проверки было установлено, что этот сотрудник в течение 2025 года получил от 42 иностранных граждан от 300 до 700 долларов за ускорение выдачи виз на выезд, а также от 8 граждан Узбекистана от 200 до 400 долларов за ускорение проставления штампа о пассажире в заграничный паспорт несовершеннолетних детей. По данному факту возбуждено уголовное дело, и следственные действия продолжаются.