Samarkandda inson savdosi bilan shug‘ullanganlar ushlanildi
Samarkand viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, inson savdosi bilan shug‘ullangan shaxslar qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Samarkand viloyati ichki ishlar organlari va Milliy xavfsizlik xizmati xodimlari bilan hamkorlikda Toshkent shahridagi Islom Karimov nomidagi xalqaro aeroportda maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Akdariyon tumani ikki nafar fuqarosi, 41 va 31 yoshdagi erkaklar qo‘lga olindi.
Ular Hindistonga jo‘natilayotgan ikki nafar ayolni, 23 va 25 yoshdagi qizlarni, jinsiy xizmat ko‘rsatishga majbur qilmoqchi bo‘lgan paytda ushlangan. Ma’lum bo‘lishicha, Hindistonga yetib borgach, qizlarni jinoyatchi sheriklari kutib olgan.
Qo‘lga olingan shaxslar Samarkand viloyatida qiyin hayotiy vaziyatga tushgan ayollarni aniqlab, ularga noqonuniy ish taklif qilganlari aniqlangan. Ushbu holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Inson savdosi” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari davom ettirilmoqda.

В Самарканде были задержаны занимающиеся торговлей людьми
По сообщению пресс-службы управления внутренних дел Самаркандской области, были задержаны лица, занимающиеся торговлей людьми. Об этом сообщает Upl.uz.
Специальная оперативная акция была проведена в международном аэропорту имени Ислама Каримова в Ташкенте совместно с сотрудниками внутренних дел и Национальной службы безопасности Самаркандской области. В ходе мероприятия были задержаны два гражданина, 41 и 31 года, из Акдарьонского района.
Они были задержаны в момент, когда пытались отправить двух женщин, 23 и 25 лет, в Индию с целью принуждения к оказанию сексуальных услуг. Как стало известно, по прибытии в Индию девушек встречали их преступные сообщники.
Установлено, что задержанные выявляли женщин, оказавшихся в трудной жизненной ситуации в Самаркандской области, и предлагали им незаконную работу. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Торговля людьми" Уголовного кодекса Республики Узбекистан, и следственные действия продолжаются.