Nurobodda yo‘l qoidasini buzgan haydovchiga jarima qo‘yildi
Yo‘l harakati qoidalarini jiddiy buzgan shaxsga nisbatan chora ko‘rildi, deb xabar beradi Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Nurobod tumanida "KIA Sonet" avtomobilining haydovchisi yo‘l ta’mirlash ishlarini amalga oshirayotgan ishchilarga qarata qasddan harakat qilayotgan videorolik tarqaldi. Ular yo‘lning harakat qismida ta’mirlash ishlari olib borayotgan edi va transport vositalari harakati uchun yo‘l yopilgan edi.
Ushbu holat bo‘yicha haydovchiga O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining «Yo‘l xuliqanligi» moddasi bo‘yicha ma’muriy bayonnoma tuzildi. Sud haydovchiga 25 baza hisoblash qiymatida jarima (10 300 000 so‘m) tayinladi va haydovchilik guvohnomasini ikki yil muddatga olib qo‘ydi.
Haydovchi va uning yo‘lovchisi o‘zlarini oqlash maqsadida ular shoshilishgani sabab bunday harakat qilganliklarini bildirishdi. Biroq ularning izohlari qabul qilinmadi.

В Нурободе водителю, нарушившему правила дорожного движения, был выписан штраф
В отношении лица, серьезно нарушившего правила дорожного движения, были приняты меры, сообщает пресс-служба Главного управления безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел. Об этом сообщил Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видеоролик, на котором водитель автомобиля "KIA Sonet" в Нурободском районе умышленно совершает действия в отношении рабочих, выполняющих дорожные ремонтные работы. Они проводили ремонт на проезжей части дороги, и движение транспортных средств было перекрыто.
По данному факту в отношении водителя был составлен административный протокол по статье «Хулиганство на дороге» Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. Суд назначил водителю штраф в размере 25 базовых расчетных величин (10 300 000 сум) и лишил водительского удостоверения на два года.
Водитель и его пассажир в целях оправдания заявили, что действовали так из-за спешки. Однако их объяснения не были приняты.